hulladék;ukrán válság;

- Megrendíti a régiót az ukrán válság

Nem elég, hogy a kelet-ukrajnai szeparatista mozgalmak miatt egyre reménytelenebbnek tűnik az ország területi egységének megtartása, valósággal zuhan Kijev gazdasága. Becslések szerint az idei évben hét százalékkal csökken a GDP. Ez pedig más országokra is kihat. 

Daniela Bobojeva bolgár gazdasági miniszter közölte, hogy az idei év első negyedévében ötven százalékkal csökkent az országgal folytatott kereskedelem. Jóval kevesebb ukrán turista számára állítottak ki vízumot.

Erik Berglöf, az EBRD vezető közgazdásza szerint az ukrán események miatt módosítani kell Kelet-Európa és Közép-Ázsia gazdasági kilátásain. Idén januárban még 2,7 százalékos növekedést jósoltak a régiónak, most már csak 1,4-et, s további csökkenés sem elképzelhetetlen. Az ukrán válság miatt ugyanis megrendült a befektetőknek a térségbe vetett bizalma – mondta Berglöf a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak.

Az ukrán gazdasági visszaesés egészen drámai mértékű különösen abból kiindulva, hogy januárban még másfél százalékos növekedést jósoltak az országnak, amit mínusz hét százalékra kellett módosítani. Az orosz gazdaság is közel áll ahhoz, hogy recesszióba kerüljön. Moszkva számára továbbra is a tőke kiáramlása jelenti a legnagyobb gondot. Az első negyedévben annyi tőkét vontak ki az országból, amennyit 2013-ban összesen.

Már hivatalosan is kijelenthető, hogy a Soma körzetében történt bányaszerencsétlenség, amelyet egy felrobbant trafó idézett elő, a legsúlyosabb Törökország történetében. Reggelig 282 halálos áldozatot számoltak össze, de ez biztosan nem a végső szám. Az eddigi legtöbb halálos áldozatot követelő bányaszerencsétlenség a Fekete-tengeri Zonguldakban történt 1992-ben. A gázrobbanás során 263-an haltak meg. A török kormány szerdán háromnapos gyászt rendelt el.