LMP;tervek;Szekszárdi Törvényszék;Paks2;

- Továbbra is titkosak a paksi tervek

Illetékesség hiányában megszüntették tegnap a Szekszárdi Törvényszéken azt a két keresetet, amelyet Szél Bernadett, az LMP társelnöke kezdeményezett az MVM Paks II. Atomerőműfejlesztő Zrt. ellen.

Szél Bernadett azt szerette volna elérni, hogy a 2014. január 14-én Moszkvában aláírt megállapodásban szereplő, a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos ütemterv részleteit, továbbá a bővítésével kapcsolatos hatástanulmányokat a rendelkezésre álló dokumentumok alapján megismerhesse.

A beadványt tárgyaló dr. Ács Zoltán bíró a két ügyet egyesítette, majd helyt adott annak az atomerőműves, alperesi, hatáskört kifogásoló kérelemnek, hogy az ügyben nem a Szekszárdi Törvényszék, hanem a Szekszárdi Járásbíróság az illetékes. Mint az ítélet indoklásában egyebek között elhangzott, a járásbíróságon már más, több beadvány is tárgyalási szakaszban van, így tehát helyén való, hogy a mostani felperesi kérelmeket is itt tárgyalják - számolt be a Paks-Press. A tárgyalás után Szél Bernadett a hírügynökség kérdésére válaszolva elmondta, folytatja a persorozatot, annak érdekében, hogy a nyilvánosság értesülhessen a bővítés körülményeiről.

Szél Bernadett tegnap Szekszárdon az uniós pénzek elosztásáról is beszélt. A hazai európai uniós intézményrendszer átszervezésével kapcsolatban kijelentette: Magyarországon a korrupciós kockázatot csökkenteni kellene, a közérdek az lenne, hogy átláthatóbb, nem központosított rendszer működjön. Az LMP társelnöke szerint miután a Fidesz-kormány a hazai pénzeket “leosztotta a barátainak”, most a nemzetközi pénzekre fáj a foga. A politikus azt mondta, a kormány gyorsítani akarta az európai uniós (EU) támogatások kifizetését, de átgondolatlanul, kapkodva szervezte át az intézményeket. “Az, hogy politikai szinten megrekedtek az egyeztetések Magyarország és Brüsszel között, azt mutatja, hogy a kormánynak fogalma sincs a megoldásról. Kérdés, hogy ki fogja kompenzálni azokat, akik nem jutnak hozzá az uniós fejlesztési forrásokhoz” – tette hozzá.

Emlékezetes: Shirin Wheeler, a regionális politikáért felelős Johannes Hahn EU-biztos szóvivője április 28-án közölte, hogy az Európai Bizottság nem függesztette fel formálisan a Magyarországnak szánt kifizetéseket, de választ vár az uniós források felhasználásának magyarországi átszervezésével kapcsolatos aggodalmaira. Az LMP társelnöke úgy vélte: a kudarcért senki nem akarja vállalni a felelősséget, sőt mintha a miniszterelnöknek tetszene a jelenlegi helyzet. A keddi Magyar Közlönyben megjelentekre utalva megemlítette: a Miniszterelnökség újabb hárommilliárd forintot kapott átcsoportosítás révén dologi kiadásokra. Az LMP közérdekű adatigénylést nyújt be annak érdekében, hogy a Miniszterelnökséget vezető Lázár János tisztázza, a pénzt pontosan mire kapta – közölte.

Véglegesítették a programokat
A kormány a tegnapi ülésén véglegesítette a 2014–2020-as uniós költségvetési időszak operatív programjait – jelentette be a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkársága.
A közlemény szerint a kormány áttekintette a következő hétéves EU-s költségvetési időszak Brüsszelnek benyújtandó keretprogramjait, és véglegesített nyolc operatív programot. Az új fejlesztéspolitika vezérelve a közvetlen gazdaságfejlesztés súlyának növelése, a kormány korábbi ígéretének megfelelően a gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programra (Ginop), a területfejlesztési operatív programra (Top) és a versenyképes Közép-Magyarország operatív programra (Vekop) a rendelkezésre álló mintegy 7500 milliárd forintos forrás 60 százaléka jut – tájékoztatott a Miniszterelnökség.

Az arra irányuló kísérletek, hogy Ukrajnát "behúzzák" a NATO-ba, nagyon negatív következményekkel járnak majd az egész európai biztonsági rendszerre - figyelmeztetett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az amerikai Bloomberg TV-nek szerdán adott interjújában.