Szerepet játszhat a Boko Haram elterjedésében a föderatív rendszer. Nigériában ugyanis jelentős jogkörökkel ruházzák fel a helyi kormányzókat. Ez jelentős visszaélésekhez vezethet, hiszen még azt is ők dönthetik el, ki vállalhat szerepet a politikai életben, tehet szert földbirtokra, élvezhet előnyt a munkahelyeken, járhat jobb iskolákba.
A kormányzók valóságos kiskirályok, akiknek minden eszközük megvan ahhoz, hogy kiterjesszék befolyásukat. Mindez további feszültséget gerjeszt a társadalomban.
A Boko Haram 2009-ben vált dzsihadista csoportosulássá. Szigorúan megtiltotta a nyugati kultúrával való érintkezést, de a mérsékelt muzulmánokat, s az abujai központi kormányzatot is ellenségének kiáltotta ki. A terrorszervezet tagjai nem érintkezhetnek a helyi muzulmán közösséggel. Merényletet hajthatnak végre vallástól függetlenül minden olyan személy ellen, aki bírálni merészeli a szervezetet.
Becslések szerint az iszlamista fegyveresek fellépése következtében 2002-2013 között 10 ezer ember vesztette életét Nigériában. Az Amnesty International arról számolt be, hogy csak az idei év első négy hónapjában 1500-an vesztették életüket a Boko Haram terrorakcióiban. A gyilkosságok jelentős részét elképesztő brutalitással hajtották végre.
A Boko Haram nem éppen modern világfelfogásáról sokat elárult a BBC egy 2009-ben készült riportműsora. A brit közszolgálati televízió megszólaltatta a terrorszervezet akkori vezetőjét, Mohammed Yusufot aki már azt is kétségbe vonta, hogy a Föld gömbölyű lenne.
Kikelt a darwini evolúcióelmélettel szemben. Nem sokkal halála előtt megerősítette: az iszlám radikálisok a teljes oktatási rendszert megváltoztatnák. A sajátos világszemlélet nem éppen szerény életvitellel ötvöződött. Mercedesszel furikázott Nigériában.
Halála rejtélyes körülmények között következett be. Állítólag rendőri őrizetben, bilincsben volt, amikor életét vesztette. A Boko Haram szerint meggyilkolták. Ez az eset is hozzájárult a csoport további radikalizálódásához. Még a mérsékelt muzulmánok is feltették a költői kérdést: ki a felelős haláláért?
A 2009-es év azonban azért is jelentett fordulópontot a Boko Haram életében, mert a nigériai hadsereg ekkor indított átfogó támadást vele szemben. Híre ment ugyanis, hogy a Boko Haram tagjai rengeteg fegyvert vásároltak. Nigériában a hatóságok ekkor szembesültek azzal, hogy a terrorszervezet jóval erősebb az általuk véltnél, s a fegyveresek közé köztörvényes bűnözők is vegyültek.
Az összecsapások során abban az évben körülbelül 700 személy vesztette életét. A Boko Haram aktivistái ekkor elsősorban rendőrőrsökre támadtak. Égő benzines palackokat dobtak az épületekre, s mérgezett nyilakkal lőtték a pánikba esett rendőröket.
Az új vezető, Abubakar Shekau átalakította a csoportot. A Boko Haram egyre több véres merénylettel hívta fel magára a figyelmet. A nigériai hadsereg mintha minden befolyását elvesztette volna a muzulmán többségű északi területeken.
Shekau 2010-ben jelentkezett először videóüzenettel. Két hónappal a felvétel napvilágra kerülése után több tucatnyi fegyveres kiszabadította a börtönből a Boko Haram 150 tagját, s további 700 bebörtönzöttet. 2011 karácsonyán aztán a csoport szörnyű vérfürdőt rendezett.
Templomok ellen hajtott végre merényleteket, összesen 38 keresztényt gyilkoltak meg. "Folytatjuk harcunkat a hitetlenek és szövetségeseik, valamint mindazok ellen, akik bármiben segítik őket" - hangzott a Boko Haram közleménye a véres terrorakció után.
A következő brutális merényletet 2012 januárjában szintén templomok ellen hajtották végre, majdnem kétszáz embert gyilkoltak meg. A terrorszervezet 2013 júliusában újabb kegyetlen merénylettel hívta fel magára a figyelmet. Az ország északi részén felgyújtottak egy iskolát, több tucatnyi diák bennégett.
Napokkal később Shekau ismét videoüzenettel jelentkezett. Szó sem volt arról, hogy megbánást tanúsított volna. "Mi lesz a sorsuk azoknak a tanároknak, akik nyugati típusú nevelésben részesítik a diákokat? Agyonlőjük őket a diákjaik előtt, a fiatalokat pedig felszólítjuk arra, ezentúl a Koránt olvassák" - mondta ellentmondást nem tűrően.
A Boko Haram oktató munkája nem a megértésen, a türelmen, a humanizmuson alapul. Két hónap múlva negyven diákot mészároltak le, idén februárban pedig 59 fiút lőttek agyon, amikor elfoglalták iskolájukat. A nigériai kormány láthatóan tehetetlen a terroristákkal szemben, nem tud úrrá lenni a káoszon.