A javuló forintnak azonban nem csak az utazni vágyók örülnek, hanem a devizában felvett hitelek visszafizetése is kisebb terhet jelent a költségvetésnek és a devizahiteleseknek egyaránt. A múlt hét elején egy euró még 308 forintot ért tegnap azonban már alig több, mint 303 forintot. A váratlan izmosodásnak kizárólag nemzetközi okai voltak - mondta lapunk érdeklődésére Kolba Miklós. Az ING Bank devizaüzletágának vezetője ezek közül kiemelte Vlamigyir Putyin orosz elnök javaslatát, hogy Ukrajna keleti országrészén ne legyen még két hétig népszavazás, továbbá ígéretet tett arra, hogy fegyveres erőit visszavonja a szomszédos ország határától.
Annak ellenére, hogy a népszavazást vasárnap megtartották és az orosz fegyveres erők összevonása fennmaradt, mégis a feltörekvő pénzpiacok - közöttük a magyar is - kedvezően reagáltak a hírekre. Ugyancsak előnyösen hatott a forint árfolyamára, hogy Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke a múlt heti kamatdöntő ülésen bejelentette: hogy az euró kamatát leghamarabb csak júniusban mérséklik. Ennek hatására a dollár gyengülni kezdett az euróhoz képest - emlékeztetett a szakember, így megfordult a forint árfolyamának alakulása. Néhány nappal korábban még azt sem tartották kizártnak a bankközi devizapiac kereskedői, hogy egy euró akár 310-312 forintot is érhet, a külső piaci körülmények azonban inkább a forint erősödése előtt nyitották meg az utat. Ennek hatására a devizaspekulánsok gyorsan realizálták a profitjukat.
Az elkövetkező napokban ismét a forint drágulására lehet számítani, ezért azok, akik nyáron szeretnének külföldre - ha tehetik - most váltsanak valutát - javasolja az elemző. Az sem baj, ha otthon tarja valaki a valutát, az alacsony kamatok miatt ugyanis alig éri kamatveszteség a devizaváltókat, havonta eurónként ez most legfeljebb 30 fillér, míg korábban ez az 1 forintot is meghaladta volna.