Bohuslav Sobotka miniszterelnök szerint a népszavazás megtartása ellentétes az ukrán alkotmánnyal, ezért nem szolgálhat jogalapul semmiféle követelésre. "A délkelet-ukrajnai népszavazások ellentétesek a nemzetközi joggal, az ukrán alkotmánnyal és a demokráciával is" - olvasható a külügyminisztérium nyilatkozatában. A tárca szerint a népszavazás nem volt más, mint "egy újabb lépés a délkelet-ukrajnai helyzet külföldről irányított destabilizációjának az útján".
"A cseh kormány párbeszédet szorgalmaz az orosz kisebbség és a kijevi kormány között" - mondta Sobotka újságíróknak. Úgy vélte: a május 25-re kiírt elnökválasztás kulcsfontosságú Ukrajna számára. Amennyiben szabad és átlátható lesz a választás, az új elnök megválasztása stabilizálhatja a helyzetet Ukrajnában.
Zeman szerint a vasárnapi népszavazások nem tekinthetőek legitimnek, ugyanakkor bizonyos értelemben tükrözik az ottani lakosság véleményét. "Arra van szükség, hogy a május 25-i ukrajnai elnökválasztáson az ország lakosságának minden rétege minél magasabb számban vegyen részt. Az elnökválasztás bojkottja (az orosz kisebbség részéről) a nacionalista, sőt fasiszta erők győzelméhez is vezethet" - tolmácsolta a cseh államfő véleményét Jirí Ovcácek elnöki szóvivő.
Zeman szerint az új ukrán államfőnek megválasztása után haladéktalanul párbeszédet kellene kezdenie az orosz nyelvű kisebbség képviselőivel.