A győztes az osztrák "szakállas nő" lett, akinek esélyeit amúgy is a legtöbbre tartották: a 26 éves Conchita Wurst - született Tom Neuwirth - nagy fölénnyel, 290 ponttal utasította maga mögé a 25 versenyző ország képviselőit. Szenvedélyes és pörgős, James Bond-film betétdalát idéző popszáma, a Rise Like a Phoenix a legtöbb országtól magas pontokat kapott - és itt is alig akadt ország, amely el tudott menni a produkció mellett -, noha Wurst kifejezetten visszafogott volt a színpadon, inkább a mögé vetített vizuális tűzelemek "adták el" a dalt.
A transzvesztita Wurst győzelme azonban a magyaroké is, mivel a szám szimfonikus kísérete a Budapest Art Orchestra munkája, ráadásul az egészet Magyarországon, a Magyar Rádió 22-es stúdiójában vették fel. A győzelem perceiben Wurst arról beszélt, hogy ezzel a választással Európa megmutatta: toleráns és tiszteletben tartja mindenki jogát ahhoz, hogy megválassza, miként kíván élni. A modellkedéssel is foglalkazó Wurst csak szerepléseikor vedlik át szakállas nővé, de egész eddigi életében az eurovíziós szereplésről álmodott. Egy fiúcsapat tagjaként korábban már indult az osztrák válogatóversenyen, de csak másodikok lettek.
A mezőnyből érezhetően minőségileg is kiemelkdeő Kállay-Saunders nem volt csalódott, a finálé után azt emelte ki, már azzal is teljesült az álma, hogy a döntőben részt vehetett. Egy interjúban azt mondta, az esélyeit előre nem latolgatta, hiszen volt már olyan, hogy valakit nagyon esélyesnek tartottak és a mezőny végén végzett. Kállay-Saunderst pedig a fogadóirodák is az élmezőnybe sorolták. Nem foglalkozott a "riválisaival" sem, csak a saját teljesítményére koncentrált, bár a verseny végén azt mondta, amúgy a hollandok voltak a kedvencei.
A holland Common Linnets duója egyébként épp másodikként végzett, 238 ponttal nem sokkal Conchita Wurst mögött - annak ellenére, hogy a verseny végén, az utolsók között léptek fel -, harmadik a svéd, és egyébként érzelmes dalával meggyőző Sanna Nielsen lett 218 ponttal, negyedikként pedig az amúgy esélyesnek tartott örmény Aram Mp3 végzett, 174 ponttal.
Az eredmények közötti szakadékok jól mutatják, Kállay-Saunders győzelme nem egy, inkább két karnyújtásnyira volt, de valóban alig volt ország, amelyiknek ne tetszett volna drámai hangú, a gyermekek elleni erőszakról szóló Running. A maximális 12 pontot Montenegrótól kaptuk, de 10 ponttal Románia és Macedónia is kimutatta szeretetét, 8-8 pontot pedig Azerbajdzsántól és Albániától kaptunk. Megkínáltak 6 ponttal az oroszok is, 3 ponttal Ukrajna is, míg Ausztria is áldozott ránk 7 pontot - az írek valamiért csak 1 pontra értékeltek, miként Svájc és Lettország is. Ugyancsak magas pontszámokat kaptunk Izraeltől, San Marinótól, Svédországtól és Észtországtól is, 7-7-7-7 pontot, és egyébként Conchita Wurst győzelméhez Magyarország is hozzájárult 10 ponttal. (Nyolc ponttal Svédországot, 12-vel Hollandiát díjaztuk még.)
Az eredmények egyébként a nemzeti zsűrik és a tévénézők sms-szavazatainak kombinációjaként alakult ki.
Bár Wurst győzelmét sokan üdvözölték, a 2013-es Eurovízió 9. helyéig jutott magyar indulója, ByeAlex csalódott volt, és keményen megszólta Conchita Wurstot, akinek a produkciója szerinte képmutató és giccses volt. "Én liberális vagyok sok tekintetben és nem szoktam bántani másokat. De a férfinő hibrid énekes esete képmutatás és semmi több. Trollnyeremény szerintem. András, azért ez szép volt. Én hittem benned" - írta ByeAlex. Wurst egyébként homokfújással készült, mikrofonformájú üvegtrófeát kap majd, remélhetőleg nem töri el, mint általában az eddigi nyertesek. Kállay-Saunders ugyancsak profitálhat a fesztiválból, máris több országba elhívták fellépni. "Soha nem fogom ezt elfelejteni, amikor öreg leszek, akkor is emlékezni fogok rá. Sajnálom, hogy vége, de fantasztikus volt. A jövőben is szeretném Magyarországot képviselni a világban, nagy álmaim vannak, célom, hogy minél többen megismerjék a hangomat" - mondta a finálé után.