A szavazás előestéjén Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök törvénytelennek nevezte a függetlenségi referendumot. Közös nyilatkozatban szólították fel Oroszországot az ukrán határ téréségében állomásozó csapatai készültségi szintjének csökkentésére. Washington csalódottságát fejezte ki, hogy Putyin orosz elnök a felhívás ellenére nem vetette be befolyását a referendum megállítására. Mint Jen Psaki külügyi szóvivő szombati közleményében leszögezte, nem ismerik el a törvénytelen referendum eredményét.
Szintén illegitimnek minősítette a kelet-ukrajnai népszavazást a montenegrói Ranko Krivokapic, az EBESZ parlamenti közgyűlésének elnöke. Mint hangsúlyozta, a referendumot nem ismeri el a nemzetközi közösség. „Abszurd feltételezés, hogy a félelem, az erőszak, a törvénytelenségek légkörében szabad és tisztességes szavazást lehessen tartani” – szögezte le nyilatkozatában.
Az ukrán „terrorelhárító egységek” szombaton bejelentették, hogy törvénytelenségek nyomára bukkantak, Szlavics térségében felfegyverzett aktivistákat vettek őrizetbe, náluk összesen 100 ezer – már előzetesen kitöltött – szavazócédulát találtak. Valamennyin az „igen” szavazatot ikszelték be az Unian hírügynökség jelentése szerint. Az őrizetbe vetteknél félautomata puskákat, pisztolyokat és töltényeket is találtak. A donyecki „központi választási bizottság elnöke, Roman Ljagin a szavazócédulákat azzal magyarázta, hogy a két körzetben a válságos helyzet miatt „idő előtt” megkezdték a voksolást.
A donyecki referendum szervezői bejelentették, hogy több mint 3 millió szavazócédulát nyomtattak, s 1500 helyi választási bizottságot állítottak fel. Az RT orosz hírportál jelentése szerint összesen mintegy 20 ezer hrivnyát költöttek, s tagadták, hogy bármiféle segítséget kaptak volna a népszavazás lebonyolításához Oroszországtól.