A fehéroroszok mindent bedobtak erre a világbajnokságra. Már az öt évvel ezelőtti pályázatra is nagy erőkkel vonultak fel, s maguk mögött érezhették a hokifanatikus belorusz elnök, Aljakszandr Lukasenka támogatását is. Kitörő öröm fogadta az országban pályázati győzelmük hírét - amelyet éppen velünk szemben értek el -, s azóta folyik a felkészülés. Minszkben, a vb egyetlen helyszínén azóta két sportcsarnokot építettek fel, egyikben az A, másikban a B csoport mérkőzéseit rendezik.
Amikor Kanada a legerősebb csapattal állhatott föl, akkor megnyerte az olimpiát (2010, 2014), ugyanakkor vb-n 2007 óta nem tudott diadalmaskodni, ráadásul 2009-ben nyert utoljára érmet. Amint Rob Blake, a csapat igazgatója elmondta: megpróbálják a rutinos és a fiatal hokisokat csapattá gyúrni. Kétségtelenül a legnagyobb esélyesnek számítanak a juharlevelesek. Ráadásul a csapat, sőt akár az egész vb sztárja lehet a 19 esztendős Nathan MacKinnon, aki újonc létére a Colorado Avalanche egyik vezére volt a mostani NHL-szezonban, és a rájátszásban hét mérkőzésen tíz pontot gyűjtött.
Legnagyobb ellenfelük a tulajdonképpen "otthon" játszó oroszok lesznek, akik nagyon szeretnék feledtetni a hazai rendezésű olimpián elszenvedett kudarcot. A szbornajában új szövetségi kapitány mutatkozik be Oleg Znarok személyében, az ő feladata lesz feledtetni a Szocsiban elszenvedett fiaskót. A válogatott rendelkezésére áll az ötkarikás játékok "arca", Alekszandr Ovecskin, az NHL alapszakaszának gólkirálya, akinek klubja, a Washington Capitals nem jutott be a playoffba. A csatár kiemelte, hogy az idei vb-vel próbálják feledtetni az olimpián történteket.
De bejelentkeztek az aranyra a svédek is, akik a tavalyi hazai jégen tornát nyertek - ez legutóbb a legendás szovjet együttesnek sikerült 1986-ban. A skandinávoknál is több sztár hiányozni fog, de így is roppant erős a keretük. Ovecskin mellett a cseh Jaromir Jagr a legnagyobb név a vb-n. A 42 évesen is elnyűhetetlen csatárt felvonultató válogatottnak most az a Vladimir Ruzicka a szövetségi kapitánya, akivel Jagr még 1998-ban, Naganóban együtt lett olimpiai aranyérmes. A cseheknek sem volt sikeres a szocsi olimpia - az oroszokhoz hasonlóan a negyeddöntőben búcsúztak (2-5 az amerikaiak ellen) -, így ők is jó vb-szereplésre törekednek.
A vb-n 16 csapat szerepel két nyolcas csoportban. A körmérkőzések után a két nyolcadik helyezett kiesik, és jövőre a magyarokat is felvonultató divízió I/A osztályban lép jégre. A csoportok első helyezettjei a másik csoport negyedikjeivel, a másodikok pedig a harmadikokkal találkoznak a negyeddöntőben. A döntőt május 25-én rendezik.
Az utóbbi tíz év győztesei:
2013: Svédország
2012: Oroszország
2011: Finnország
2010: Csehország
2009: Oroszország
2008: Oroszország
2007: Kanada
2006: Svédország
2005: Csehország
2004: Kanada
Eredmények, 1. forduló
Franciaország-Kanada 3-2
Svájc-Oroszország 0-5
Fehéroroszország-Egyesült Államok (lapzártánk után)
Szlovákia-Csehország (lapzártánk után)
Csoportbeosztás
A csoport: Csehország, Dánia, Franciaország, Kanada, Norvégia, Olaszország, Svédország, Szlovákia.
B csoport: Egyesült Államok, Fehéroroszország Finnország, Kazahsztán, Lettország, Németország, Oroszország, Svájc.