;

baloldal;Hiller István;

A budapesti szocialisták rendezvénye FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Van-e alternatívája az Európai Uniónak?

Magyarország akkor tudott sikeres lenni Hiller István szerint, amikor nyitott volt. A parlament szocialista alelnöke erről azon a tegnapi konferencián beszélt, ahol az Európai Unió mai jelentőségét, illetve Magyarország lehetőségeit boncolgatták.

Hiller figyelmeztetett, a magyaroknak alkalmazkodniuk kell a közösséghez, amelyet azonban alakítani is tudni kell. A magyar baloldal feladata, hogy ezt mindenki számára világossá tegye. "Mérték és arány kérdésében szívesen nyitnék vitát a baloldalon, mert úgy tartom, hogy ami nem jó, azt nem kell elfogadni, de az elutasítás önmagában kevés" - fogalmazott Hiller, hozzátéve, amit a magyarok elutasítanak, annak valamit a helyébe kell állítani. A magyar baloldalnak azt tanácsolta, értsék meg, hogy a közösségben nemet is szabad mondani. Az Európai Unió a maga lassúságával, szövevényességével is Magyarország lehetősége. Olyan, mint a szabadság, amelynek a hiányát csak akkor vesszük észre, ha nincs - fogalmazott Hiller.

A mi Európánk című konferencia elején Molnár Zsolt, a budapesti szocialisták elnöke, a rendezvény házigazdája arról beszélt, hogy az EP-választásokra készülve érdemes feltenni a kérdést: van-e alternatívája az Európai Uniónak, illetve merre kellene mennie az országnak ahhoz, hogy a közösség sikeres tagja legyen és mik a baloldal ezzel kapcsolatos feladatai. Ágh Attila szerint a magyarok "rettenetesen" szerepeltek az elmúlt tíz év során az EU-ban. A magyar kormányok nem tudtak élni az unió adta lehetőségekkel. A csatlakozás óta folyamatos volt a lecsúszás, amelyik 2010-ben zuhanásra váltott - mondta a politológus.

Az LMP-s Schiffer András a konferencián azt fejtegette, hogy az emberek soha nem fogadták el azokat a döntéseket, amelyek azért születtek, mert az unió azt várta. Orbán Viktor szabadságharca szerinte népszerű, de nem válik az ország hasznára. A frakcióvezető arról is beszélt, hogy olyan Európára lenne szükség, amelyik nem tűri a szociális kiszolgáltatottságot, szót emel például az olyan "rabszolga" törvények ellen, amilyen az új Munka törvénykönyve és az egész közösségre érvényes, az embereket valóban a hétköznapokban szolgáló rendelkezéseket hoz.

Három szakpolitikai témát tárgyal meg az MSZP, az Együtt-PM, a Jobbik, az LMP és a Seres Mária Szövetségesei a május 25-ei EP-választás előtt. A vitát kezdeményező Együtt-PM politikusa, Karácsony Gergely bejelentette: megállapodtak a május 23-ra tervezett esemény menetéről. Azt továbbra sem tudni, hol rendezik a vitát, amely az eredeti tervektől eltérően várhatóan nem az Országházban lesz, hanem a köztelevízió egyik stúdiójában.