;

kormány;Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.;

Nem lehet racionális magyarázatot találni a Mol-részvények állami megvásárlására FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Ellenőrizetlen vagyongazdálkodás

Noha a fideszes többségnek biztos kétharmada volt, az elmúlt ciklusban rendszeresen elmaradtak a kormány gazdálkodásának ellenőrzésére szolgáló parlamenti aktusok. Nem került a Ház elé számos jelentés, beszámoló, de törvények tárgyalása is elmaradt.

A mögöttünk hagyott parlamenti ciklus során annyi jogszabályt fogadott el a parlamenti kétharmad, mint a rendszerváltás óta eddig még sohasem. Ugyanakkor összesen 154 előterjesztést nem tárgyaltak meg, hírek szerint ebből 80 az olyan, amelyet az új ciklusban elővesznek, a többire majd a feledés sűrű homálya borul. A "hagyaték" mellett több olyan, a kormányzat gazdálkodásának ellenőrzését szolgáló téma is akad, amelyről még törvényjavaslat sem készült, pedig ezekből kiderülhetett volna, hogy mire mennyit is költött a kormány.

A legsúlyosabb mulasztás az, hogy a kormány nem hajtotta végre az állami vagyonnal való gazdálkodásról való rendszeres beszámolási kötelezettségét - mondta a Népszava érdeklődésére Tukacs István. A szocialista gazdaságpolitikus emlékeztetett: nem tűzte napirendjére a parlament a Mol 21,2 százalékának megvásárlásáról szóló jelentést. Erre az ügyletre 2011-ben 498 milliárd forintot költött a kormány. A tranzakció egyértelműen veszteségesnek bizonyult. Magyarország energiabiztonsága sem növekedett, hiszen a társaság szabályzata szerint az állam csak 10 százalékkal szavazhat . A tranzakcióról szóló jelentést 2012 januárja óta nem tűzték napirendre. A veszteség mértéke ma mintegy 220 milliárd forintot tesz ki, ez elegendő lenne a 4-es metró meghosszabbítására.

Ugyancsak elmaradt az országgyűlési beszámoló arról, hogy miképpen áll az állami vagyonnal való gazdálkodás a 260, majd 150 milliárd forintért megvásárolt gáztározók esetében - mondta Tukacs István. (2013-ra már nem maradt ilyen létesítmény magánkézben.) Mindeddig nem fogadta el a parlament Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és annak jogelődjeinek 2009-es, 2010-es, 2011-es és 2012-es működéséről szóló jelentéseket, de természetesen még a 2013-ast sem. A képviselő emlékeztetett arra, hogy korábban megkérdezte Fónagy János nemzeti fejlesztési államtitkártól, hogy miképpen áll az állami tulajdonban lévő társaságoknál (MÁV, más közösségi közlekedési vállalatok) tervezett takarékos gazdálkodás végrehajtása, de érdemi válasz nem született. Nem történt meg annak a kormányzati döntésnek a végrehajtása sem, amely a közbeszerzési eljárások gyorsabb, egyszerűbb ügyintézését tűzte ki célul.

Az államadósság kezeléséről szóló beszámoló szerepelt ugyan az Országgyűlés gazdasági bizottságának napirendjén, de a kormánypárti képviselők levetették onnan. Így nem tárgyalták meg a különböző alapok gazdálkodásának helyzetéről szóló beszámolót sem. Ezek között szerepel a Nyugdíjreform- és Adósságkezelő Alap is, amelynek állásáról az Államadósságkezelő Központ ugyan rendszeresen hírt adott, de az Országgyűlés nem tárgyalta meg a 2011-es és 2012-es beszámolót, a 2013-as pedig el sem készült. Ez az alap, amelynek portfolióját a magán-nyugdíjpénztáraktól elvett 2495 milliárd forintot érő kötvények, befektetési jegyek és részvények képezték, és amelyből a pénz Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter újságírók előtt tett kijelentése szerint elfogyott, mindössze 200 millió forint maradt. Az államadósságot az alap forrásaiból 2100 milliárd forinttal csökkentették, a többiből a költségvetést foltozták ki.

Jelentős hiányosság az is, hogy a parlament Magyarország uniós tagságról készült 2011-es és 2012-es éves jelentéseket sem fogadta még el. Az Országgyűlés nem élt az ellenőrző szerepével akkor sem, amikor még mindig nem fogadták el a Magyar Nemzeti Bank felügyelő bizottságának és a Közbeszerzési Tanácsnak 2009-2011 közötti beszámolóját sem.

Az Európai Unió azért nem fizeti ki a Magyarországnak járó támogatási összegeket, mert fél, hogy ellopják az európai adófizetők pénzét - mondta Bajnai Gordon csütörtökön Debrecenben.