kutatás;maláj gép;robot-tengeralattjáró;Boeing 777-es;

- Maláj gép: péntektől folytatódik a kutatás

Átmeneti szünet után péntektől újra az óceán mélyére küldhetik a Bluefin-21 robot-tengeralattjárót. Az amerikai haditengerészet berendezését szállító Ocean Shield ausztrál hadihajó néhány napig Perth-ben pihent, személyzetet cseréltek, de friss erőkkel tovább folytatják a kutatást a malajziai légitársaság március 8-án eltűnt MH370-es járata után. A Boeing 777-esnek eddig még egyetlen darabkáját sem találták meg, az utasszállító fedélzetén 239 ember tartózkodott.

Az ausztrál koordináló bizottság vezetésével újra összeültek a légügyi szakértők, hogy áttekintsék a helyzetet és meghatározzák a további kutatási irányt. Jelen voltak a brit Inmarsat műholdas kommunikációs cég szakemberei is, ők segítettek leszűkíteni a kutatási területet az Indiai-óceán déli részén.

A malajziai repülő rejtélyes eltűnése nyomán a légitársaságok felülvizsgálhatják a gépek követésének gyakorlatát. A kuala lumpuri torony 17 percig észre sem vette, hogy egy utasszállító eltűnt a radarról, s csak további négy óra elteltével riadóztatott. Indiában szerdán valamennyi légitársaságot utasították, hogy valamennyi gépük haladását valós időben kövessék nyomon, hogy hasonló eset ne fordulhasson elő. A légtér azon területén is meg kell oldani a követést, amelyet a radarok nem fednek le. A gépek személyzetének 15 percet meg nem haladó időközönként be kell jelentkezniük az irányítótoronynál.

Egy CNN-felmérés szerint az amerikaiak 51 százaléka elfogadja, hogy az MH370-es járat ott zuhant le, ahol éppen keresik, 49 százalék szerint azonban valahol máshol kellene kutatni a roncsok után. Az amerikai közvélemény 79 százaléka szerint senki nem élte túl a katasztrófát. Minden tizedik amerikai ugyanakkor úgy véli, „földönkívüliek” tüntethették el a gépet, 42 százalék gépeltérítésre gyanakszik. A megkérdezettek 69 százaléka szerint tovább kell keresni az eltűnt Boeinget.

Nem lehet megerősíteni azt az állítást, hogy Oroszország visszavonta volna csapatait az orosz-ukrán határ közeléből - közölte szerdán a NATO-főtitkára. Ma Anders Fogh Rasmussen vezetésével Észtországba látogat a NATO-hoz akkreditált tagállami nagykövetekből álló Észak-atlanti Tanács, és megtekinti az ottani kibernetikai védelmi központot.