Egyre több az oszlop a Szabadság téren - számoltak be lapunknak a helyszínen tegnap is tiltakozó akciót tartó civilek. Vagyis napról-napra közelebb kerül az általuk "elátkozottnak" nevezett '44-es német megszállási emlékmű a befejezéshez. A szoborcsoportot hátterét, "díszletét" adó oszlopok többsége már a helyén van, csak a két bronz főalak - a Magyarországot jelképező, szárnyaszegett Gábriel arkangyal és az őt leigázó német birodalmi sas - hiányzik.
A munkálatok a múlt hét elején azután gyorsultak fel, hogy a józsefvárosi jegyző birtokvédelmet biztosított a kivitelező cégnek, ez alapján pedig a rendőrök eltávolították a korábban a munkát hatékonyan akadályozó demonstrálókat. Azóta erős a rendőri jelenlét a helyszínen: az egymás kezét fogva élőláncot alkotó tiltakozók csak az erős kordonnal és rendőrsorfallal védett munkaterülettől tisztes távolban tiltakozhatnak a történelemhamisítás és az orbáni önkény jelképének tekintett emlékmű ellen.
Eközben tegnap a történelem "át- vagy újragondolásának szükségességéről" beszélt egy szakmai konferencián az állam által alapított Veritas Történetkutató Intézet vezetője. Ismert, Szakály Sándor volt az, aki "idegenrendészeti intézkedésnek" nevezte az 1941-es kamenyec-podolszki deportálást, ami társadalmi felháborodást váltott ki.
A főigazgató tegnap, az Ellenzéki Kerekasztal (EKA) megalakulásának 25. évfordulóján arról beszélt: 1989 nyara "egy olyan pillanat volt, amikor egyetértés uralkodott, amikor a magyar emberek változtatni akartak azon, amibe belekényszerültek". Hangsúlyozta, hogy ha a külső hatalmak nem avatkoznak bele egy ország életébe, akkor az békében képes megváltoztatni "valamit".
Szakály Sándor egyértelművé tette: át- vagy újragondolnák a történelmet. Fotó: Tóth Gergő/Népszava
A konfertencián Kónya Imre, a Független Jogász Fórum első elnöke mosolyogva emlékezett vissza azokra az időkre, amikor fiatal ügyvédként a Szabad Európa Rádiót hallgatta és "bőszen szidta a rendszert". Hozzátette: a rendszerváltóknak nem volt könnyű dolguk, hiszen a párthatalom "el akarta hitetni az emberekkel, hogy itt a jogállam építése folyik, különböző látszatintézkedésekkel igyekeztek megtartani hatalmukat és megakadályozni a rendszerváltást".
A zárszót Kövér László mondta. Az Országgyűlés elnöke szerint "ha az EKA nem lett volna, én sem állhatnék ma önök előtt, és a Fidesz sem lenne". Megjegyezte azt is: ambivalensen viszonyul a múlthoz és mindahhoz, amit "elértünk az elmúlt 24 évben". A történetírással kapcsolatban - utalva a Veritas-ra - hangsúlyozta: fontos, hogy "minél kevesebb hazugság maradjon az emberek agyában".
Kövér kitért arra is: "nem tudtuk, mi vár ránk, de abban biztosak voltunk, hogy kapunk egy lábjegyzetet a történelem lapjain - ami akkor akár gyászos lábjegyzet is lehetett volna. De nem akarok hőst csinálni magunkból" - mondta nevetve a házelnök, hozzátéve, hogy ez nem is az ő feladata, erre jött létre a Veritas Intézet.