MSZP;Jobbik-Konzervatívok;Kossuth tér;Pásztor István;Szanyi Tibor;köpködés;

- Szanyi szerint álságos a Jobbik elhatárolódása

Garázdaság gyanújával már nyomoz a rendőrség a Pásztor Istvánt ért keddi inzultus miatt - egyelőre ismeretlen tettes ellen, ugyanakkor az MTI mégis azt írta, úgy tudják, hogy a tettes személye "ismert" a rendőrség előtt. 

A Vajdasági Magyar Szövetség elnökét a Kossuth téren támadták meg, ahol a földtörvény ellen tüntető felhergelt tömeg a volt jobbikos képviselő Gaudi-Nagy Tamás felhívására szidalmazni kezdte a politikust, akit durván ócsárolni kezdtek, majd le is köptek. A hírek szerint az esetnél jelen volt a rendőrség is, ám nem intézkedett, és később Pásztor is arról beszélt - kiemelve, hogy gyalázatosnak és szörnyű jelenségnek tartja az őt ért inzultust -, nem volt rendőr, aki közbelépett, vagy megvédte volna, miként ezt senki más nem tette meg.

Ezek után a tüntetést szervező Gaudi - akitől utóbb a Jobbik elhatárolódott - a köztévében arról beszélt, hogy Pásztor "örüljön, hogy ennyivel megúszta, mert a hazaárulók a lámpavason szoktak lógni". (A Jobbik EP-listavezetője, Morvai Krisztina azonban nem határolódott el Gauditól, annak ellenére, hogy elmondása szerint nem ért egyet Pásztor leköpésével.)

Szanyi Tibor azonban álságosnak tartja a Jobbik reagálását, mint mondta, amúgy sem ez volt az első eset, hogy a Jobbik, "egy ilyen szélsőséges, náci párt tagjai" erőszakosan és bunkó módon viselkedtek. De mint az MSZP-s politikus hangsúlyozta, az MSZP nem keveri össze a Jobbik megtévesztett szavazóit a politikusaikkal.

Minden párt elítélte a vajdasági politikus elleni támadást, és a Demokratikus Koalíciót vezető Gyurcsány Ferenc szerint az események bizonyították, nem szabad leülni a Jobbikkal, ezért - írta Bajnai Gordonnak, az Együtt-PM vezetőjének, valamint Mesterházy Attila MSZP-elnöknek -, a demokratikus pártoknak meg kell fontolniuk, hogy lefújják a május 23-ára tervezett, valamennyi párt részvételével tervezett EP-vitát.

Az Együtt-PM politikusa, Karácsony Gergely szerint azonban nagyon is szükséges megtartani azt, és Orbán Viktortól várja, hogy "tisztelje meg" a magyarokat azzal, hogy részt vesz a diskurzuson. "Az Önök pártszövetségének vagy nincs programja, vagy Önök mélységesen lenézik a saját választóikat, esetleg az Önök politikusai túl gyávák ahhoz, hogy programjukkal kiálljanak a nyilvánosság elé" - fogalmazott Orbánnak írt levelében Karácsony, aki szerint ezek az elszomorító dolgok következnek abból, hogy a vita egyeztető tárgyalásain, habár kaptak meghívót a kormánypártok, nem jelentek meg.

Eközben meglepő lépést tett az ATV: a televízió hírigazgatója, Németh Szilárd azt mondta, 11 év után arról döntöttek, nem folytatják tovább a Jobbikkal szembeni bojkottot, és ezek után a szélsőséges párt képviselői számíthatnak arra, hogy vendégül hívják őket műsoraikba.

"Házon belül is viták voltak erről a témáról, ezért már másfél hónapja megkértünk egy elemző céget, hogy vizsgálja meg, milyen hatása lenne a csatornára, ha beengednénk a szélsőjobboldali párt képviselőit. Azt a tanácsot kaptuk, hogy ez önmagában nem imázsromboló, az újságírók felkészültségén múlik, hogy jövünk ki a dologból" - mondta az Indexnek, hozzátéve: "nincs más olyan országos médium", ahol ne adnának szót a Jobbiknak.

Ez azonban tévedés, a Népszava ugyanis továbbra is tudatosan mellőzi a szélsőséges párt politikusainak kérdezését, illetve - a híreken túl - külön szerepeltetését.

A C típusú nemzetbiztonsági átvilágításakor kifejezetten kérni fogja Molnár Zsolt, hogy a vizsgálat terjedjen ki arra: volt-e valaha tagja, vagy állt-e kapcsolatban szélsőséges szervezettel. A szocialista politikus ezt arra reagálva mondta lapunknak, hogy a jobboldali médiában a minapi, őt kapucnis pulóverben a Kossuth téren mutató, 1992 októberi fotó után egy videó is előkerült, amelyen ugyancsak október 23-án az MTV székháza előtt látható. Hangsúlyozta: provokáció folyik ellene.