Thaiföldön több mint fél éve tart a hatalmi harc a kormányzat és az ellenzék között. Hónapokon át tüntettek Bangkokban Jingluk Sinavatra lemondásáért azzal vádolva őt, hogy bátyja, a korábbi kormányfő a jelenleg száműzetésben élő Takszin Sinavatra visszatérését készíti elő. Az alkotmánybíróság döntésével tovább éleződik a válság, s további tüntetéshullámra lehet számítani, ezúttal a Jingluk-párti lakosság részéről.
A helyi társadalom megosztottsága elsősorban Takszin Sinavatra 2001-2006 közötti miniszterelnöksége idején vált szembetűnővé. A milliárdos politikus felismerte, hatalmát akkor szilárdíthatja meg, ha engedmények sorát teszi a vidéki gazdáknak. Rendkívül népszerűvé vált e réteg körében, ugyanakkor reformjait egyre nagyobb ellenszenvvel figyelték a királypártiak.
Bár az uralkodó, Bhumibol király jelképes jogkörökkel rendelkezik, neki is komoly szerepe volt abban, hogy 2006. szeptember 19-én a hadsereg eltávolította a hatalomból Sinavatrát. A tehetős üzletember külföldre menekült. Öt évvel később ismét általános választásokat rendeztek az országban, ezúttal Thaksin húga, Jingluk Sinavatra győzött a populista Pheu Thai párt színeiben.
Az új kormányfő megválasztása után viszonylagos nyugalom köszöntött az országba, a társadalmi béke azonban rövid életűnek bizonyult. Az ellenzék azzal vádolta a miniszterelnököt, hogy bátyja tanácsait követi, s előkészíti visszatérését az országba. Tavaly év végén ismét tüntetések törtek ki az országban. Egyes megmozdulásokon százezrek vettek részt. A miniszterelnök ennek hatására előrehozott választást írt ki. Az ellenzék azonban éppen ezt akarta elkerülni. A királypártiak ugyanis egyetlen szabad választást sem nyertek meg, a vidékiek rendre "leszavazzák" a fővárost.
A tüntetések irányítója, Szutep Taugszuban ezért voksolás helyett úgynevezett népbizottságok felállítását követeli, amelynek feladata az új alkotmány kidolgozása lenne a következő választásig. A választást megtartották ugyan, mivel azonban számos szavazókörzetet blokád alá helyeztek, több helyütt új választást kellett volna tartani. Csakhogy a voksolást az alkotmánybíróság időközben alkotmányellenesnek minősítette. Belátható időn belül nem várható a válság békés rendezése.