internet;ügyészség;holokauszttagadás;kuruc.info;

- Holokauszttagadás miatt letiltaná az ügyészség a kuruc.info cikkét

A budapesti II. és III. kerületi ügyészség az illetékes bíróságon azért tettindítványt, mert "a rendelkezésre álló adatok szerint, a cikk ismeretlen szerzője, valamint a cikkhez hozzászólók olyan megállapításokat tettek, amelyekkel nagy nyilvánosság előtt a holokauszt tényét tagadták, kétségbe vonták, jelentéktelen színben tüntették fel". Az írás miatt a rendőrségen tett feljelentés alapján nemzeti szocialista rendszerek bűnei nyilvános tagadásának bűntette miatt indult nyomozás.

Mivel a cikk, illetve az ahhoz fűzött kommentek szerzőinek kiléte nem volt megállapítható, a nyomozást felfüggesztették. Viszont az ügyészség tekintettel arra, hogy az írás közzététele bűncselekményt valósított meg, a hozzáférhetetlenné tétel érdekében a bíróságnál indítványozta, hogy "a határozat végrehajtását jogsegély keretében kérje az Amerikai Egyesület Államoktól - ahol a honlapnak helyt adó szerver található". Ha ez nem vezetne eredményre, az ügyészség akkor is kéri a hozzáférés végleges megakadályozását.

Az amerikai hatóságok előtt nem ismeretlen a kuruc.info "jelenség". Megírtuk, a San Francisco-i kerületi bíróság májusra tanúként idézte be a portál domain-bejegyzőjét és tulajdonosaként ismert kaliforniai borászt, Varga Bélát, valamint a portálnak anonimitást biztosító szerverszolgáltatót, a CloudFlaire-t. A Tett és Védelem Alapítvány (TEV) kezdeményezésére indult eljárás célja kifejezetten a holokauszttagadó, gyűlöletre uszító tartalmak szerzői kilétének tisztázása, valamint a portál köré épült szervezet felgöngyölítése.

A TEV - amely tavaly júliusban azt is elérte, hogy a Facebook törölje a Kuruc közösségi profilját - az Átlátszó áprilisi cikke szerint számos neves amerikai ügyvédi irodával, jogvédő civil szervezettel és zsidó szervezettel összefogva több jogi és civil folyamatot is elindított az ügyben az USÁ-ban, a bírósági eljárás ennek csak az első lépése. A Kuruc.info ugyanis az elmúlt években kihasználta, hogy egyrészt a magyar hatóságok tehetetlenek vele szemben, másrészt az amerikai jogrendszer is elég anonimitást biztosított számukra.

Bár a portálon megjelenő tartalmat valóban védik az amerikai törvények, a tevékenysége már az ottani törvények alapján is büntethető, ha az írások személyes fenyegetettséget okoznak, ha egy cikkben szereplő személy fenyegető telefonhívásokat kap, vagy ha meg is támadják. Ezt az értelmezést a magyar hatóságok az elmúlt években meg sem vizsgálták; még politikai nyomásgyakorlásra sem, amint az más ügyekben többször tapasztalható volt.

Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő tavaly decemberben játékosan 72 órás ultimátumot adott a magyar ügyészségnek a nyíltan rasszista portál betiltására, minden szükséges segítséget megígérve. Pedig fél évvel korábban az új Btk.-val még az a törvény is hatályba lépett, amely a bíróságoknak internetes lapok végleges törlésének elrendelésére is lehetőséget ad, legalábbis az "elektronikus adat végleges hozzáférhetetlenné tételéről" szóló passzusról sokan vélték úgy, hogy a portál elleni hivatalos fellépést előlegezheti meg.

A TEV amerikai jogászai szerint egyébként az USÁ-ban most kezdődő jogi eljárásban még az is egyértelművé válhat, milyen kapcsolat van a Jobbik egyes vezetői és a Kuruc.info szerkesztői között.

Harsonaszóra vonult be a vigyázzban álló képviselők közé Áder János köztársasági elnök, aki néhány perccel  10 óra után megnyílt az új parlament ülése, pontosan egy hónappal a választások után. A képviselők eskütételével megalakult az új törvényhozás, de több baloldali képviselő eltért a hivatalos esküszövegtől.