Hatalmas rendőri erőkkel „foglalta vissza” a Citadellát az állam. A hétfői akciót a vagyonkezelő azzal indokolta, hogy „az állam, jó gazda módjára, vette vissza jogos tulajdonát, az UNESCO által a világörökség részének nyilvánított Citadellát".
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának megállapítása szerint ugyanis a Citadella használata, illetve hasznosítása nem felel meg a világörökségről szóló törvény rendelkezéseinek. A bérlők elvégezték ugyan a szükséges karbantartásokat és az alkalomszerű javításokat, de lényegében csak az üzleti érdekeiket érintő beruházásokat hajtották végre.
Korábbi tervek szerint a gellérthegyi sikló egy 300 méter hosszú pályán működik majd. A Hegyalja út és a Rác fürdő közötti alsó állomástól a Citadella sétányig viszi az utasokat. A két, egyenként 40 férőhelyes kabin óránként 540 fő szállítására akalmas, és a nap 24 órájában közlekedik majd. Ha a Citadellát visszaszerzi az állam, elképzelhető, hogy a látványosság megközelítését - a buszok kitiltásával, a parkolás nehezítésével - "kötelezően" az új siklóra terelheti, ami hatalmas bevételt hozhat a tulajdonosnak.
„A hasznosítási pályázat tavaszi kiírásáig, annak lezárultáig a korábbi bérlők maradhatnak" - jelentette be tavaly novemberben Hoffmann Tamás Újbuda fideszes polgármestere, amikor az államtól a kerület megkapta a Citadellát.
Alig egy hónappal később azonban az önkormányzat visszaadta az ajándékot, mert: „a jelenlegi jogszabályi környezet nem teszi lehetővé, hogy a XI. kerület határozott időre, 50 évre vegye vagyonkezelésbe a Citadellát, melynek turisztikai fejlesztése, kulturális célú hasznosítása, a szélesebb közönséget vonzó, hosszú távú üzemeltetése így nem biztosított”.
Az MNV viszont 2014 márciusában felszólította a bérlőket, hogy április 30-ig kiürítve adják át a területet. Lelassította az ügymenetet, hogy a kerület jegyzője 2013. november 5-én ideiglenes használati engedélyt adott a Citadella bérlőinek. Amint ez az MNV Zrt. tudomására jutott, azonnal eljárást indított a szerződés megszüntetésére. A vagyonkezelői jog így 2014. január 17-én megszűnt.
„A terület konkrét vagyonkezelő felé történő átadása egyeztetés alatt van, az ezzel kapcsolatos tárgyalások folynak” – közölték, de, hogy ezek lezárulta mikorra várható, nem tudtuk meg.
Törvénytelennek nevezte viszont az eljárást a létesítmény éttermét üzemeltető cég ügyvezetője hétfőn. Magyar Istvánné, a Gastro-Top Kft. ügyvezetője újságírók előtt elmondta: 2013 októberében határozat született, amely a 2014 decemberében hatályba lépő világörökségi törvényre hivatkozva rendelkezik arról, hogy a Citadella használóinak el kell hagyniuk a területet, mert azt birtokba kívánja venni a MNV Zrt.
Magyar Istvánné szerint ez 2013. november 11-én maradéktalanul teljesült, a használók birtokba adták az MNV-nek a Citadellát, az MNV pedig vagyonkezelésbe a XI. kerületi önkormányzatnak adta azt tovább. Az önkormányzat ezt követően hasznosítási szerződést kötött a területre.
Az ügyvezető szerint ennek ellenére folyik a mostani eljárás, és úgy vélte, a 2013. november 11-én történt végrehajtást akarják újrafoganatosítani, amire nincs magyarázat. Magyar Istvánné közölte: bírósághoz fordulnak. Az ügyvezető az újságíróknak átadott egy levelet, amelyet Márton Péter, az MNV vezérigazgatója írt Hammerstein Juditnak, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúrpolitikáért felelős helyettes államtitkárának.
Ebben ez áll: "2013. november 11-én a határozatban felsorolt valamennyi, a birtokba adásra kötelezett mind a hat használó birtokba adta az ingatlant az MNV Zrt.-nek".
Tavaly a Világörökség Központ küldöttsége, több hatóság, köztük az Örökségvédelmi Hivatal és a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség is vizsgálta a Citadellát, de semmilyen problémát nem talált.
A hír nyomán szinte sokkot kapott az idegenforgalmi szakma. Pásztor László, a Blaguss ügyvezetője a Népszavának elmondta, márt hétfőn is több csoportjuk buszát fordították vissza a Citadelláról, amit a külföldiek értetlenül fogadtak. Értesítést a szakma nem kapott, és napközben sem jutottak információkhoz.
Ez különösen azért kellemetlen, mert az étteremben is hónapokkal ezelőtti foglalásaik vannak, és nem tudják, mire számíthatnak. Hasonló lehet a helyzet az ottani szállodával.