“Ígérem, hogy keményen fogok dolgozni, és mindenkit arra szólítok, hogy vállalja velem együtt a felelősséget. Közös feladatunk felépíteni ezt az országot” - írta Szisszi szombati Twitter-bejegyzésében. A volt védelmi miniszter népszerűsége azután szökött az egekbe, hogy a tavalyi tömegtüntetések nyomán katonai puccsal eltávolította az iszlamista elnököt, Mohammed Morszit.
A május 26-27-ei voksolás valós esélyesének egyelőre a tábornokot tartják, aki megosztja a lakosság véleményét. Egyszerre kipróbált katonaember, aki képes lehet arra, amit programjában ígér, miszerint erős kezű vezetőként visszaállítaná a rendet és a törvényt Egyiptom-szerte. Másrészt a régi korszak embere, az Arab Tavaszt megelőzően Hoszni Mubarak elnök hírszerzési főnöke volt.
Éppen ezen érvet használta fel beszédében Szabahi, aki azt ígérte, véget vet a Mubarak-féle politikának. A munkajogász a 2011-es forradalom jelöltjeként nevezte meg magát, s jelezte, Egyiptomnak alapvető reformokra van szüksége. Az 59 éves politikus jelszava a szabadság és társadalmi igazságosság lett. A kampány május 23-ig tart.
Szabahi másodszor méretteti meg magát az elnökválasztáson. Két éve harmadik helyen végzett az államfői posztot elfoglaló Mohammed Morszi, és Mubarak volt kormányfője, Ahmed Safík mögött. Akkor 13 jelölt volt, s ötven százalék körül volt a részvételi arány. Idén az arab világ legnépesebb államában, a 86 millió fős Egyiptomban 53 millió választópolgár járulhat majd az urnákhoz.
A kampányt azonban már most beárnyékolja a Morszi mögött álló, azóta betiltott, s terrorszervezetté nyilvánított Muzulmán Testvériség elleni hadjárat. Hétvégén a mozgalom újabb 102 támogatóját ítélték el, tíz-tíz évig terjedő börtönbüntetésre, illegális fegyverbirtoklás és zavargások gerjesztésével vádolva őket. A büntetés letöltését követően további öt évig rendőrségi felügyelet vár rájuk.