A The Wall Street Journal amerikai lap a találkozó előtt arról írt, Németország nem támogatja az Egyesült Államok azon kezdeményezését, hogy Oroszországgal szemben szigorúbb szankciókat léptessenek életbe, ugyanis a német üzleti körök, elsősorban a a vegyipari óriás, a BASF SE, az elektrotechnikai konszernek - a Siemens AG, Volkswagen AG, Adidas AG és a Deutsche Bank AG, határozottan ellenzik azt. Ám Obama és Merkel együtt jelentették be tegnap délután, hogy amennyiben Oroszország folytatja Ukrajna destabilizálását, újabb, komoly szankciókkal kell szembesülnie.
A Fehér Ház rózsakertjében tartott sajtótájékoztatón Merkel arról beszélt, hogy Moszkva nem tett lépéseket a válság megoldását célzó genfi megállapodás végrehajtása érdekében. Leszögezte: Németország nem akar újabb gazdasági büntetőintézkedéseket bevezetni Oroszországgal szemben, de azt mégis meg fogja tenni, ha tovább romlik a helyzet Ukrajnában, mert Berlin álláspontja szerint az Ukrajnával kapcsolatos diplomáciai lépések szükséges komponensei.
Mindkét politikus azt hangsúlyozta, hogy az ukrajnai válság diplomáciai megoldására törekszik, és egyetértenek abban, hogy Oroszországnak növekvő árat kell fizetnie az ukrajnai fellépéséért. Azt egyesült Államok és Németország úgy gondolja, Moszkvának latba kell vetnie befolyását a kelet-ukrajnai oroszpárti fegyveres csoportok tevékenységének a beszüntetése érdekében, a szakadároknak pedig haladéktalanul szabadon kell bocsátaniuk az EBESZ megfigyelőit.
Obama és Merkel megerősítette elkötelezettségét az Egyesült Államok és az Európai Unió között megkötendő szabadkereskedelmi és beruházási egyezmény mellett.