A norvég tárcavezető hivatkozik arra, hogy a magyar civil szféra támogatása közös döntésük volt 2011-ben, amelyet egy megállapodással is alátámasztottak. E szerint választották ki az alap magyarországi donor szervezetét egy kétfordulós nyílt pályázat keretében, a pályázatról pedig a magyar állam képviselője is elmondhatta a véleményét. Vidar Helgesen azzal zárja a levelét, hogy reméli, tovább folytatódik Norvégia és Magyarország együttműködése a norvég alapon keresztül, és ehhez kéri Lázár János együttműködését.
Lázár április elején a norvég külügyminiszternek írt levelében azt kifogásolta, hogy a Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) támogatásait osztó alapítvány szerinte szorosan kötődik az LMP-hez. A megszólított szervezet, az Ökotárs Alapítvány ezt cáfolta. Mint írták soha nem támogatottak pártot vagy pártközeli alapítványt, és még azt megelőzően, hogy az NCTA lebonyolítása elkezdődött volna, minden közreműködő megszakított minden olyan kapcsolatot, amely bármi módon pártpolitikaiként lenne értelmezhető. A miniszterelnökséget vezető államtitkár azt szeretné, ha az állam, a közigazgatás felügyelné a 2016-ig szóló program tízmilliárdjait. Lázár valószínűleg összekeverte az Ökotárs alapítványt a valóban LMP-s kötődésű Ökopolisz alapítvánnyal.
A 2011-ben létrehozott alapban lévő, 2016-ig felhasználható, tízmilliárd forintos nagyságrendű forrásokat a három donor ország, Norvégia, Izland és Liechtenstein a szolidaritás jegyében bocsátja Magyarország rendelkezésére. Az alap átfogó célja a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése, illetve a kétoldalú kapcsolatok erősítése. A 12 támogatásban részesülő program közül a legjelentősebb forrás a környezetvédelem, a kutatás-fejlesztés és a civil szervezetek kapacitásfejlesztése területén áll majd rendelkezésre.
A jelenleg támogatott szervezetek között van az NCTA honlapja szerint a többi között a Menhely Alapítvány, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület, a Társaság a Szabadságjogokért és a Születésház Közhasznú Egyesület. Vélhetően az államtitkár gondja leginkább az, hogy állami ellenőrzés nélkül olyan szervezetek is részesülhetnek támogatásban, amelyek kormánykritikát is megfogalmaznak.