;

EU;Erdogan;Gauck;

Joachim Gauck Fotó: Steffen Kugler / Getty Images

- Diplomáciai vita Németországgal

Berlini körökben óriási felháborodást keltett, hogy Recep Tayyip Erdogan török kormányfő Joachim Gauck látogatása alkalmával támadást intézett a német elnökkel szemben, mondván: hazája senkinek sem engedi meg, hogy beleszóljon az ország belügyeibe. Mindezt azt követően jelentette ki, hogy Gauck bírálta a török kormányt a véleménynyilvánítás szabadsága elleni lépései miatt.

Steffen Seibert német kormányszóvivő azt közölte, a német kormányzat véleménye teljességgel megegyezik az államfőével. hozzátette, Németország „hatalmas elismeréssel” tekint a török nép teljesítményére. Mint mondta, Németország közel érzi magát Törökországhoz, s „nemcsak amiatt, mert több millió török gyökerekkel rendelkező személy él az országban”. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, az európai szocialisták listavezetője úgy vélte, Erdogan reakciója a diplomáciai szabályok felrúgásával egyenértékű.

Német európai parlamenti képviselők azonnal leállítanák Törökország uniós integrációjának folyamatát. Alexander Graf Lambsdorff, aki a német szabaddemokrata FDP listavezetője a május végén megrendezendő EP-választáson, azt közölte, Brüsszelnek fel kellene függesztenie a törökökkel folytatott csatlakozási tárgyalásokat. Úgy vélte, nem lehet olyan országgal tárgyalni, amely már-már önkényuralmi rendszert vezet be, s megsérti a demokratikus szabadságjogokat. Hasonlóan nyilatkozott Markus Ferber, a CSU listavezetője. „Törökország nem léphet be az EU-ba. Egyre távolabb kerül Európától és az európai alapértékektől” jelentette ki a politikus. Szerinte Törökországgal bilaterális szerződéseket kell kötni, olyan megállapodásokat, amelyek az unió és Svájc között is születtek. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter még februárban úgy foglalt állást, nyitva kell hagyni az ajtót a törökök előtt.

Törökországgal 2005 októberében kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unió. A 35 fejezetből eddig egyetlen egyet, a tudományról és kutatásról szólót sikerült lezárni. 14 további fejezetet nyitottak meg. Tegnap összecsapások törtek ki a Taksim téren a tüntetők és a rendőrség között. A megmozdulás résztvevői Molotov-koktélokat dobáltak a rendfenntartókra. A rendőrség elzárta a teret a külvilágtól.

Gyapálták egymást sokáig a francia baloldali pártok azért, hogy melyikük tekintheti magát a száz esztendeje meggyilkolt szocialista Jean Jaures szellemi örökösének. A küzdelem azt követően lett igazán heves, hogy Francois Hollande köztársasági elnök április végén megjelent Carmaux város főterén, a legendás politikus szobránál, és elhelyezte vörös virágokból font koszorúját. Az ünneplők kifütyülték az államfőt.