A kormány a hétvégén első fordulóban tárgyalt a kérdésről, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség tájékoztatása szerint "kényszervégrehajtás keretében" lefóliázzák az egész területet, ami hatékonyabb - de továbbra is csak átmeneti - megoldást hozhat a terület gyakori locsolása helyett.
Az előzetes tervek szerint a törmeléket később szétválogatják, a veszélyesnek minősülő, azbeszttartalmú csöveket és építési elemeket - illetve azok maradványait - az ilyen anyagok tárolására alkalmas helyre viszik, Sajóbábony vagy Galgamácsa jöhet szóba. Mint arról korábban beszámoltunk, Lőrinci északi részén, Selypen a volt cementgyár területén 60-80 tonna azbeszt található az építési törmelékkel összekeveredve, a lakosság pedig attól fél, hogy a romok közül mérgező, daganatos megbetegedéseket előidéző azbesztpor kerülhet a levegőbe.
A lebontott cementgyár évtizedek óta szennyezheti a környéket, ráadásul nagy valószínűséggel állítható, hogy a magas fokú azbesztszennyezettség áll Lőrinci lakosainak a hazai átlagot meghaladó, statisztikailag is alátámasztott korai halálozási rátája mögött. A hivatalos álláspont szerint azonban a szakhatósági vizsgálatok eredményének közzétételéig nem jelenthető ki biztosan, hogy szennyező anyag kerül a levegőbe.
A környezetvédelmi felügyelőség április 10-ig ígérte a februárban kezdődött vizsgálatok eredményeit, amelyek végül nem érkeztek meg a meghatározott időpontig, Víg Zoltán, Lőrinci polgármestere pedig arra is rámutatott, hogy az azbeszt-ügy rendezésével kapcsolatos lakossági fórumon a szakhatóságok részéről még meghívás ellenére sem jelent meg senki, a lőrinci városvezetés a lakossági gyűlésig nem kapott semmiféle tájékoztatást a vizsgálatról. A Népszava újbóli megkeresésére Víg Zoltán elmondta, ő személyesen továbbra sem kapott tájékoztatást, sem a hatóságoktól, sem pedig a kormányzattól.
Szabó Zsolt (Fidesz) országgyűlési képviselő a Lőrinciben és környékén kialakult helyzetről Orbán Viktor miniszterelnököt is tájékoztatta, valamint megkereste Pintér Sándor belügyminisztert és a környezetvédelmi felügyelőséget is. Lapunk megkeresésére a képviselő megerősítette, hogy az azbeszt-ügy rendezése már folyamatban van, valamint elmondta, hogy a felügyelőség vizsgálatának eredményei megszülettek, a szakszerű intézkedéseket az eredmények figyelembe vételével hozták és hozzák majd meg - bár hozzátette, hogy a konkrét eredményeket ő maga sem ismeri. Ismét megkerestük a felügyelőséget, ám Dolla Esztert, a szervezet igazgatóját már hetek óta nem lehet elérni telefonon, és az elküldött e-mailekre sem kaptunk még választ. Ugyanakkor az intézkedések fényében biztosnak látszik, hogy a cementgyár bontását végző Selyp Invest Kft. állításaival ellentétben a területen igenis mérgező anyag található.