Egyiptom;tiltakozás;Muzulmán Testvériség;iszlamisták;Mohamed Morszi;halálos ítéletek;

- Újabb forradalom érik Egyiptomban

Robbanás-közeli helyzet alakult ki Egyiptomban a tömeges halálos ítéletek miatt. A  megbuktatott volt elnök, Mohamed Morszi mögött álló iszlamista Muzulmán Testvériség új forradalomra hívta tegnap az egyiptomiakat és mára tömegtüntetést jelentett be.

Az iszlamisták azért tiltakoznak, mert hétfőn a szervezet 683 szimpatizánsát ítélte halálra a bíróság azzal vádolva őket, hogy a Morszi bukásához vezető tavaly augusztusi véres összecsapások alatt megtámadtak egy rendőrőrsöt, és megöltek egy rendőrtisztet.

A halálraítéltek között van Mohamed Badíe, a Muzulmán Testvériség első számú vezetője is. Súlyosbítja a helyzetet, hogy nem ez az első ilyen döntés - alig egy hónapja már halálra ítélték a Testvériség 529 aktivistáját. Az ítélet azonban még nem jogerős, mert a hatályos jogrend szerint a halálbüntetéseket csak akkor lehet végrehajtani, ha azt a főmufti is jóváhagyta.

A nagy vihart kavart bírósági határozatot minden bizonnyal mind a főügyészség, mind a védőügyvédek meg fogják támadni, hiszen még az ügyészség is kételyeket fogalmazott meg az ítélet jogszerűsége kapcsán.

A tömeges halálos ítéletek nagy nemzetközi tiltakozást váltottak ki. Tegnap Washington felszólította Kairót, hogy érvénytelenítse a büntetéseket, és hagyjon fel a tömeges perekkel.

Az amerikai intés azt követően érkezett, hogy múlt héten úgy tűnt, enyhülés kezdődött az amerikai-egyiptomi kapcsolatokban, amelyek a Morszit megbuktató katonai puccs miatt mélypontra jutottak.

Októberben Washington felfüggesztette a Kairónak szánt pénzügyi segélyt és hitelgaranciát, és nem szállította le a beígért Apache helikoptereket, Harpoon rakétákat és harckocsi alkatrészeket sem.

Április 23-án azonban megérkeztek Kairóba az Apache-ok, a Pentagon jelezte, segíteni kívánja az egyiptomi hatóságok terrorellenes erőfeszítéseit. Tiltakozott a halálos ítéletek ellen Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, valamint az ENSZ főtitkára is.

Megpecsételődött a volt miniszterelnök, Janez Jansa sorsa, miután a szlovén fellebbviteli bíróság megerősítette a korábban kimondott ítéletet: a politikusnak két évre börtönbe kell vonulnia és 37 ezer eurós pénzbüntetést kell kifizetnie. Jansát, a konzervatív Szlovén Demokrata Párt volt kormányfőjét korrupció miatt ítélte letöltendő börtönbüntetésre a bíróság.