AB;hitelintézetek;OTSZ;

- A takarékszövetkezetek panaszáról dönt az Ab

Az Alkotmánybíróság (Ab) május 5-én ismét tárgyal arról, hogy befogadható-e szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvény ellen benyújtott alkotmányjogi panasz. 2013. július 23-án érkezett az Ab-hez az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) beadványa, amiben az integrációs törvény alaptörvény-ellenességének megállapítását és a törvény megsemmisítését kérte.

Az OTSZ a takarékszövetkezetek tulajdonosi jogainak korlátozását, valamint az ehhez szükséges alkotmányos feltételek hiányát sérelmezte, mondván, diszkriminatív a törvény, és sérti a vállalkozás szabadsága mellett a tisztességes gazdasági verseny elvét is, ellehetetlenítve a takarékszövetkezetek jogorvoslati lehetőségeit. Novemberben már az OTSZ és 104 tagszervezete az Ab-nél beadványuk sürgős tárgyalását kezdeményezte.

2014. április 16-án az Ab e tárgyban elhalasztotta a döntést az OTSZ-nek a takarékszövetkezetek integrációjával kapcsolatos tavaly júliusi beadványáról. A Fővárosi Törvényszék (FT) 2014. április 18-i végzésében, Bene Lajos bíró az Ab-hez fordult: állapítsa meg az integrációs törvényről, hogy az nem ütközik-e az alaptörvénnyel, és amennyiben igen, akkor semmisítse meg. Bene bíró szinte egy az egyben magáévá tette az OTSZ jogi képviselőjének, Petrovai György ügyvédnek, a 2013. júliusi Ab beadványában leírt indoklását.

"Más a legitimációja ha egy bíró fordul a taláros testülethez, mintha egy civil szövetség" - húzta alá Bene Lajos az április 18-i végzés indoklásában. A bíró meggyőződése, ha erős gyanú ébred, hogy egy törvény korlátozza a takarékszövetkezetek tulajdonosi jogait, sérti a vállalkozás szabadsága mellett a tisztességes gazdasági verseny elvét is - ellehetetlenítve a takarékok jogorvoslati lehetőségeit -, akkor ezek eldöntése az Ab dolga.

Bár az FT a már idézett végzésében újabb ideiglenes intézkedésként megtiltotta a Magyar Posta birtokában levő takarékbanki részvények átruházását a Magyar Takarék Zrt.-nek, ám az MFB és a posta többségi, állami tulajdonában lévő Takarékbank április 25-i közgyűlésén egy 600 millió forint értékű részvénnyé átváltható kötvény kibocsátásáról döntött, amit zártkörűen csak a Magyar Takarék jegyezhet le, kizárva a mintegy 100 takarékszövetkezetet.

Hat és félről hét és fél évre súlyosította a Pécsi Ítélőtábla kedden jogerősen annak a rendőrnek a fegyházbüntetését, aki négy évvel ezelőtt kirabolt egy takarékszövetkezeti fiókot a Baranya megyei Görcsönyben.