Tabán;Mini;Török Ádám;

Fotó: Facebook

- Elrohant idő, itt maradt Gyugyó

Ha május 1, akkor Tabán. Ha Tabán, akkor Török Ádám. Minivel, R.A.B.B.-bal, majd újra Minivel, annak sok-sok formációjával. Ha ragyog a nap, ha fúj a szél, ha zuhog az eső. Az utóbbiban is volt részünk, nem is egyszer.  De hát vannak rítusok, amelyek nem lehetnek az időjárás függvényei.

Az idén sem lesz másként, bár a hivatásos kuvikok már aktivizálták magukat, elmossa az idén az égi áldás az öreg rockerek (és gyermekeik és unokáik) hagyományos élvezetét a domboldalon. Amelyet ugyan, a színpad helyével együtt különböző „magasabb szempontok” miatt az elmúlt évtizedekben többször is módosítottak, de a lényeg, a fíling az ugyanaz. Visszajövünk a városba, mert az út királyainak is kell a barátság.

Török Ádám felett, ahogyan legújabb lemezének címe és címadó dala is mondja, elrohant az idő, de úgy, hogy annak jótékony hatása itt maradt, fuvolásunkkal együtt. „Gyugyó” egyik specialitása, hogy régóta ismert kedvenc darabokat is bármikor képes újra értelmezni. Ezt csinálja több darabban is ezen a lemezen, amelyen rapperek és etno-rockerek is szerepelnek.

A csúcs e téren a nagy ritkán játszott 1977-es Vénuszdal, amely most a Kerekes Band népzenei ihletésű átdolgozásában hangzik fel. Nem hiányozhatott a koncerteken négy évtizede imádott Bartók-adaptáció, amely a konzervatív örökösök miatt az Éjféli találkozás Béla bácsival címet viseli, de mindenki tudja, hogy az Este a székelyeknél fonja körbe a különböző Bartók-motívumokra játszott improvizációkat, Papp Gyula mesteri zongora- és orgonajátékával. (Csak vigasztalásul: Emersonéknak sem engedték, hogy az Allegro Barbaro-feldolgozásuk eredeti címen kerüljön lemezre…) Ilyenkor jön rá az ember, hogy micsoda vesztesége volt a magyar rock-kultúrának, hogy a 70-es években a lemezgyár szisztematikusan szétverte a progresszív bandákat, a Minitől a V73-ig. A másik kedvencem a záródarab, a Feketehegy, az igazi spirituális darab, amelyben Ádám a herflimágus Horváth Misivel segíti elmerengésünket.

A mai bulin, amelyen Ádám Új Minijével erősítve a Takáts Tamás Blues Banddal, a Beatricével, a Skorpióval és a Tátrai Banddel osztozik, vélhetően a könnyedebb darabok szólalnak meg, de a legfrissebb formációban is annyi az új lehetőség (elég csak Gazdag Viktort említeni, aki felújította a claptoni rock-blues gitáriskolát), hogy érdemes lesz a sokféle I. kerületi építkezésen átvergődni. Hív a Gőzhajó, hív a Tabán!

 

   

A történet 1886. május 1-én kezdődött: az amerikai szakszervezeti szövetség (AFL) sztrájkot szervezett a nyolc órás munkaidő bevezetéséért. Az idén már 125. alkalommal lesz e nap szerte a világon a munka ünnepe. A nagy képre kattintva beleolvashat az archív példányokba!