A kiadványt még 2011-ben hagyták jóvá a 2004-es kerettanterv szerint, az új kerettantervről szóló minisztériumi rendeletet pedig 2012-ben hirdették ki. A hatályos tankönyvrendelet szerint viszont az 1-2., 5-6. és 9-10. évfolyamon kötelező az új kerettanterv szerint jóváhagyott könyvet rendelni.
Reményfy Tamás ráadásul arra is felhívta a figyelmet, hogy az NTK történelematlasza drágább, mint az eddig piacvezető Mozaik kiadványa, illetve jóval kevesebben is rendelték, így az iskolai könyvtárakban sincs túl sok belőle. Ennek ellenére 5. évfolyamon kizárólag az állami kiadó atlasza választható a "javasolt" kiadványok listájáról, a Mozaik kiadványa viszont nem, pedig a hivatalos tankönyvjegyzéken szerepel. A hvg.hu szerint egyébként több jogszabályellenes kiadvány is szerepel a szűkített tankönyvlistán: a szintén az NTK által jegyzett, 2. osztályos "Művészetek, mesterségek", valamint a 10. évfolyamos "Történelem II. Témazáró feladatlapok" szintén nem felel meg a törvényi előírásoknak, pedig utóbbi társszerzője, Kaposi József annak az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézetnek (OFI) a vezetője, amely az új tankönyvtörvény szerint a két állami kiadó mellett látja el a tankönyvfejlesztést.
Eközben a Tankönyvesek Országos Szövetsége levélben kérte Balog Zoltán emberi erőforrás minisztert, hogy haladéktalanul vonja vissza a több jogszabályt is sértő tankönyvlistát. "Amennyiben ez napokon belül megtörténik, a kiadók még vállalni tudják a szeptemberi biztonságos tankönyvellátást". Ellenkező esetben a tárcának kell vállalnia a felelősséget a nagy valószínűség szerint kialakuló káoszért - olvasható a levélben.
Eközben az LMP közérdekű adatkéréssel fordult az Oktatási Hivatalhoz és az OFI-hoz, mert tudni szeretné, hogy milyen szempontok alapján állították össze a tankönyvlistát. "Az intézkedéssorozat mögött az áll, hogy a haveroknak adják ki a tankönyvkészítés lehetőségét" - vélte Osztolykán Ágnes, az ökopárt politikusa.