Ukrajna;Harkiv;Donyeck;Luhanszk;szeparatisták;

- A donyecki szeparatisták példáját Luhanszk és Harkiv megye is követheti

 A kelet-ukrajnai Luhanszk és Harkiv megyék is követhetik a donyeckiek példáját - erről Vlagyimir Makovics, az önkényesen kikiáltott "donyecki köztársaság" egyik vezetője beszélt a Rosszijszkaja Gazeta című napilapban hétfőn megjelent interjúban.

Donyeckben (a szeparatisták) teljes erővel készülnek a május 12-re tervezett népszavazásra. Megalakították a központi választási bizottságot, az anyagi forrásokat is biztosították a referendumra, kinyomtatták a választói listákat is - írta a Rosszijszkaja Gazeta.

A népszavazás biztonságát és a közrendet a rendőrség és a druzsinnyikoknak nevezett önkéntes rendészek biztosítják - közölte Vlagyimir Makovics, az április 7-én önkényesen kikiáltott "donyecki köztársaság" parlamenti elnöke, a szeparatista kormány társelnöke az orosz kormánylappal. "A rendőrség a kezdetektől fogva velük van. A parancsnokok alapvetően megértették, hogy az úgynevezett donyecki népköztársaság területén tartózkodnak és kötelességük mindent elkövetni annak érdekében, hogy itt rend legyen és ne legyen bűnözés" - mondta Makovics.

Arra a kérdésre, hogy mi lesz május 12. után, hogyan alakítják ki viszonyukat a Donyeck megyével szomszédos területekkel, Makovics elmondta, hogy a kapcsolataik már léteznek. "A donyecki köztársaság - ez Ukrajna volt Donyeck megyéje. Feltételezhetően Luhanszk követi példánkat. Hozzánk (az önkényesen kikiáltott köztársaságba) törekedik Harkiv. Ezek a közösségek csatlakozni akarnak a köztársasághoz.(.) hallotunk a ruszinokról is, akik szintén saját államot követelnek" - fejtette ki a donyecki szeparatista politikus. Hozzátette, hogy azért tartanak népszavazást, hogy egyértelmű választ kapjanak arra, mit akar a lakosság.

Vlagyimir Makovics elmondta, hogy a népszavazást az ügyészek, a belügyi vezetők, biztonsági szolgálati vezetők és bírák megválasztása követi majd és feltétlenül tartanak parlamenti választásokat is a szeparatista területen, amelynek saját alkotmánya is lesz.

 A visegrádi együttműködés (V4) fontosabb ma, mint e négy ország európai uniós csatlakozása előtt volt, holott annak idején még felvetődött a kérdés, hogy mi lesz vele 2004 után - mondta Martonyi János külügyminiszter a Magyarország EU-csatlakozásának 10. évfordulója alkalmából rendezett nemzetközi konferencián hétfőn.