Szabadság tér;kordonbontás;

FOTÓ: K2 Press

- Megérkezett a szobor a Szabadság térre

Ma hajnalban ismét „keresztbe feküdtek” a munkagépek előtt a Szabadság téri kordonbontók. Nem sokkal öt óra után mintegy húsz –a téren immár három hete folyamatosan az épülő ’44-es német megszállási emlékmű ellen demonstráló – tiltakozó „foglalta” el a munkaterületet, hogy megakadályozza az építkezést - csakúgy, mint pénteken. A helyszínen tartózkodó egyik szervező, Magyar Fruzsina a Népszavának elmondta, hogy ismét letelepedtek a munkaterületen és még egyszer ennyi szimpatizáns áll az utca túloldalán. Az emlékművön dolgozó munkások fél hétig nem jelentkeztek, a rendőrök pedig annyit mondtak nekik, hogy az úttesten hagyják szabadon, egyébként demonstrálhatnak. Magyar Fruzsina azt is mondta: egyelőre csend van. Hozzátette, hogy „ez vihar előtti-e, az majd kiderül.”  Alighanem az volt, mert nyolc óra után megjelent egy teherautó a volt MTV-székház oldalában, rajta a tervezett emlékmű darabjaival: a súlyos márványoszlopokat lehet látni, az emlékmű bronz alakjait egyelőre nem.  Eközben kilenc óra előtt a jelen lévő rendőrök – a Készenléti Rendőrség egységei - „mozgolódni” kezdtek, de egyelőre nem akadályozzák a demonstrációt.

Idekattintva megnézheti a helyszínen készült képeinket. Fotó: K2 Press, Népszava.

A jogsértés kockázatát is vállalva azért döntöttek az erőszakmentes, de erőteljes fellépés mellett, mert a demonstrálók szerint a Fidesz erőszakosságának, a kétharmados hatalom erőfitogtatásának a jelképévé vált – és nem mellesleg történelemhamisító – szobor csaknem készen van, szinte a befejezés előtt áll. A talapzat jórészt elkészült, és a 270 millió forint közpénzből rendelt kompozíció darabjai is csak azt várják, hogy a helyükre emeljék őket.

A pénteken indult polgári engedetlenségi mozgalom – praktikusan ülősztrájk – eddig sikeres volt: megakadályozták az emlékmű továbbépítését. A még csütörtök este általuk - tizenkettedszerre - lebontott kordonok között letelepedett és a zuhogó esőben is kitartó "engedetlen polgárok" - ahogy magukat nevezik -, meglepték az érkező munkásokat. A kivitelező cég emberei rövid tanakodás után "visszavonultak", majd kora délután haza is mentek. A rendőrök nem avatkoztak közbe: nem szólították fel távozásra a tiltakozókat és nem is próbálták őket eltávolítani.

A demonstrálók pénteken folyamatosan a téren voltak. A hétvégén – amikor a munkavégzés szünetelt – figyelőszolgálatot működtettek, ma hajnalban pedig ismét ülősztrájkba kezdtek. Noha a pénteki nap békésen telt, többen attól tartanak, hogy ma ez nem feltétlenül lesz így. A döntést a józsefvárosi jegyző kezében van – nyilvánvalóan a terület tulajdonosa, az V. kerület jegyzője elfogultság miatt nem határozhat. A VIII. kerületi jegyző dönthet tehát a jelenleg – vélhetően a kivitelező cég kérésére – folyó birtokvédelmi eljárásban arról: meddig maradhatnak a demonstrálók.

A szobor is témája volt egyébként a vasárnapi Élet Menete rendezvénynek Budapesten, amelyen mintegy húszezren gyűltek össze. A menet a Rákóczi úton vonult végig, és a Keleti pályaudvaron ért véget, ahonnét sokan különvonattal utaztak a mai, auschwitzi megemlékezésre. Feltűnt több fideszes politikus is, köztük Rogán Antal, az V. kerület polgármestere, akit a többen kérdőre vontak: miért adtak a kerület az engedélyét egy történelemhamisító szoborhoz?

A menetet megelőzően, az Erzsébet híd lábánál felavatott szobornál felszólalt Douglas Davidson, az Egyesült Államok külügyminisztériumának holokauszt ügyekkel foglalkozó különmegbízottja is, aki arról beszélt, hogy "bizonyosan fájdalmas a magyaroknak bevallani, hogy a nácik nem egyedül hajtották végre ezeket a deportálásokat", hanem "helyi segítséget vettek igénybe rémtetteikhez". Ez újabb jelzés volt az Orbán-kormánynak azután, hogy a múlt héten az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége közleményben figyelmeztette Budapestet a demokrácia „játékszabályaira”.

Társadalami egyeztetés előtt áll a nemzeti alkoholstratégia - tudta meg lapunk. Nemrég a Globális Drogvizsgálat is rávilágított: hazánkban nem az illegális drogok, hanem az alkohol okoz jelentős függőséget, ivási szokásaink - mint lapunknak az államtitkárság is elismerte - a legtöbb országhoz képest sokkal súlyosabbak.