Fittyet hánytak a Takarékbank többségi részét bírtokló részvényesei a bíróság egy hete hozott ítéletére, amelyben megtíltotta a posta által birtokolt részvények átadását és a hátsó ajtón át akarják becsempészni a tulajdonosok közé a Magyar Takarék Zrt (MT). A hivatalos közlemény szerint az akcióhoz kifundált kötvénykibocsátás célja, hogy - összhangban a kormány nemzetstratégiai célkitűzéseivel - érvényt szerezzen a Takarékbank állami tulajdonrészének értékesítéséről szóló kormányhatározat rendelkezéseinek, és az eredményesen lezárt pályázat nyertese (a Magyar Takarék Zrt.) hozzájuthasson a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB) és a Magyar Postával (MP) megkötött adásvételi szerződés szerinti többségi tulajdonához.
A Takarékbank tegnapi közgyűlése ezért megszavazta a 300 ezer darab, összesen 600 millió forint értékű, egyenként 2000 forintos, "A" sorozatú átváltozó kötvény zártkörű kibocsátását, amelyek jegyzésére a közgyűlés zártkörűen csak a Magyar Takarék Zrt.-t jogosította fel. A kötvénykibocsátás eredményeként a Magyar Takarék Zrt. - a közgyűlési határozatban foglalt feltételek teljesülése esetén - legkésőbb a határozattól számított 365 napon belül többségi tulajdonossá válhat a Takarékbankban.
A napirendi pont előterjesztői - javarészt az MT tulajdonosai - a szerint a kötvénykibocsátásra azért van szükség, mert egy jól behatárolható érdekcsoport látszólag a takarékszövetkezetek érdekében fellépve, valójában saját üzleti befolyásának megőrzése céljából minden eszközzel igyekszik megakadályozni a törvény végrehajtását és elodázni a kormány határozata alapján kiírt és érvényesen megkötött adásvételi szerződés lezárását.
A közgyűlés elején Varga Antal, a több mint 100 takarékszövetkezet érdekét képviselő Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ügyvezető igazgatója kérte, hogy ne vegyék napirendre a kötvénykibocsátást, mert azzal a pénzintézetben 1 százalékos tulajdonjoggal rendelkező szövetség nem ért egyet.
Dávid Ferenc, az OTSZ szóvivője érdeklődésünkre elmondta, hogy a szövetség a bíróság előtt megtámadja a kötvénykibocsátást. Az OTSZ jogi véleményét tolmácsolva kifejtette, hogy formailag a közgyűlési előterjesztés nem felelt meg a törvényben előírt határidőnek, mivel voltak olyan részvényesek (takarékszövetkezetek), amelyek azt csak egy nappal korábban kapták meg. Másrészt az előterjesztésből hiányzott a kötvénykibocsátás indoklása.
Harmadrészt az OTSZ azt is kifogásolni fogja a bírósági beadványában, hogy miért csak a Magyar Takarék Zrt. jegyezheti a kötvényt, és a takarékszövetkezetek ebből miért vannak kizárva? Dávid Ferenc szerint az is aggályos, hogy ez a kötvénykibocsátás egyértelműen szembe megy a Fővárosi Törvényszék (FT) április 18-i végzésével, ami megtiltotta a Magyar Posta birtokában levő takarékbanki részvények átruházását a Magyar Takarék Zrt.-nek. A törvényszék másrészt az Alkotmánybírósághoz is fordult, hogy semmisítse meg a takarékszövetkezeti integrációs törvényt, és kérte a feleket, hogy az AB döntésére rendelkezésre álló 90 napig ne tegyenek semmit.
"Ezek alapján szerintünk, a Takarékbank kötvénykibocsátása nem jóhiszemű és nem rendeltetésszerű joghasználat. Úgy látom ebben a kapkodásban a Takarékbankot a Magyar Takarék kezére játszók súlyosat hibáztak, amit az OTSZ ki fog használni. Úgy véljük, hogy egy perben jó eséllyel támadható a kötvénykibocsátás" - hangsúlyozta Dávid Ferenc.
Hozzáfűzte, hogy a VOSZ és az OTSZ is politikamentes szakmai érveket hangoztat és képvisel. A Magyar Takarékbank Zrt. pénteki éves közgyűlésén a részvényesek pénzről és működésről is beszéltek. Elfogadták a pénzintézet 2013. évi beszámolóját, a mérlegfőösszeg tavaly 481,3 milliárd forintot, az adózás utáni eredmény pedig 282 millió forintot tett ki.
A teljes szövetkezeti hitelintézeti szektor 85,665 milliárd forintot helyezett ki a múlt évben a Növekedési Hitelprogram keretében, amiből a Takarékbank 21 milliárd forintot folyósított saját jogon. A működési költségek összege 4,7 százalékkal haladta meg a 2012. évit, amit alapvetően a szövetkezeti hitelintézeti szektor új struktúrájának kialakításával kapcsolatos egyszeri költségek okoztak. A bank saját tőkéje 1772 millió forinttal növekedett 2013-ban, ami magába foglalja a Magyar Posta Zrt. 655 millió forintos tőkeemelését is.