Dadogók és nem dadogók mutatják meg tehetségüket versmondásban ma délután egy órakor Budaörsön, a Városi Ifjúsági Klubban. Az Őze Lajos Vers- és Prózamondó Verseny lehetőséget kínál a fiataloknak, hogy nagyközönség előtt vetkőzzék le beszédbeli gátlásaikat. Ahogy azt Őze Lajos színművész is tette fiatalkorában. A tehetséges színész súlyosan dadogott, ami miatt társai csúfolták és kiközösítették. Őze viszont önszorgalomból leküzdötte a dadogását, és az ország egyik legszebben beszélő színésze lett.
Félelmének legyőzésében a versek segítették. Egyszer még Latinovits Zoltánnal is "verspárbajra" kelt: Ady Endre Az ős Kaján című művét mondták fel egymásnak. A színészóriás elismerte a dadogását legyőző Őze tehetségét, és egy egyforintost ajándékozott neki. Őze a jutalmát később a nyakában hordta.
- A dadogó embereket számos előítélet övezi. Sokan alkalmatlannak tartják őket vezető beosztásra, más párnak se választaná őket - magyarázza Valachi Anna irodalomtörténész, az Őze Lajos életéről írt könyv szerzője. A problémát tetézi, hogy egyes tanárok még azt se várják végig, míg egy dadogó diák befejezi a feleletét. A leginkább pedig a pedagógusok segíthetnék a beszédhibákkal küzdő fiatalokat.
- A versenyt középiskolás korú, 15-16 éves fiataloknak hirdettük meg. A gyerekek az ország egész területéről érkeznek - mondja Schmidtné Balás Eszter, a Seneca Beszédstúdió mesterlogopédusa, a verseny szervezője. A megmérettetésre való felkészülés alatt pedig a diákok nemcsak a helyes hangsúlyozást tanulják meg, de egy csomó verssel is megismerkednek, és önismeretet is tanulnak.
- Néhányan pedig az előadói pályát választják, mint Pikali Gerda, Marjai Virág színésznők - meséli büszkén Balás Eszter.
A verseny pikantériája, hogy dadogók és nem dadogók is indulhatnak rajta. Az esélyek így is egyenlőek. A színpadra lépve már elmúlik a félelem.