A hajnali akcióról nézze meg Vajda József képeit itt!
A Népszavának elmondták: azt tervezik, hogy a nap folyamán többször is váltják majd azokat, akik a jelenlétükkel próbálják hátráltatni az emlékmű felállítását.
Reggel 8 óra körül az egyik tiltakozó Facebook bejegyzése szerint a "polgári engedetlenkedők első csoportja még mindig a helyén van", a tiltakozók a földön ülnek. A kivitelező cég munkásai egy közelben parkoló autóbuszban várakoznak és a rendőrök is távolabbról szemlélik az eseményeket.
Az egyik résztvevő szervező, Magyar Fruzsina a Népszavának elmondta: hajnal óta mintegy tucatnyian a helyszínen vannak, eddig semmilyen atrocitás nem érte őket, békésen demonstrálnak.
Hat óra körül, a szokásos munkakezdés idején megjelentek ugyan az emlékművet építő munkások, de látva a beszélgető, "piknikező" társaságot, némi hezitálás után elvonultak - most egy sarokkal odébb várják, hogy mit tegyenek. "A hogyan tovább nyilván nem rajtuk fog múlni, majd a magasabb hatalom - valaki, valakik - eldöntik mi lesz" - mondta Magyar Fruzsina.
Hozzátette: az biztos, hogy ők nem mozdulnak az "elfoglalt" emlékmű közeléből, elszántak arra, hogy akár a testükkel is megakadályozzák annak felépítését, a végsőkig kitartanak, kora délután pedig szokás szerint megtartják tiltakozó demonstrációjukat.
Bár eddig minden este lebontották a munkaterületet övező kerítést, mögötte folyt a munka. Szerdán például már megkezdték a múlt hét pénteken betonba öntött talpazat díszburkolását, miközben a mintegy 270 millió forintért megrendelt szoborkompozíció darabjai is mind készen vannak már, csak arra várnak, hogy az elkészült talpazatra helyezzék őket.
Egyre terhesebb a megszállási emlékmű ügye
Megírtuk: emiatt egyre komolytalanabbnak tűnik Orbán Viktor miniszterelnök februárban, a Mazsihisznek tett ígérete, miszerint húsvét után hajlandó a kormány tárgyalni a szervezetet aggasztó kérdésekről. Márpedig a Mazsihisz a leghevesebben az emlékművet ellenezte. Ezért is tiltakoznak április 8-a óta napról-napra több százan a Szabadság téren, ahol mindössze két nappal a választás után nekiláttak az emlékmű előkészítésének.
A munkaterületet a tüntetők által azóta rendszeresen lebontott kordonokkal határolták el, az erre kifeszített fóliára tiltakozó üzeneteket író demonstrálókat pedig - ugyancsak menetrendszerűen - rongálásért idézi be és gyanúsítja meg a rendőrség.
Eközben kiderült, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériumának holokauszt ügyekkel foglalkozó különmegbízottja is felszólal vasárnap az Élet Menete rendezvényen. Douglas Davidson beszéde újabb jelzés lehet az Orbán-kormánynak, amelyet a minap már udvarias, de határozott formában bírált az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége a vitatott emlékmű miatt.
A diplomáciai képviselet keddi, a magyar kormány magatartását az emlékmű ügyében "ellentmondásosnak" nevező nyilatkozata úgy foglalható össze: nem elég demokratikusnak lenni, annak is kell látszani. Washington emlékeztetett arra, hogy a "konstruktív eszmecsere a demokratikus, jó kormányzás ismérve". Kovács László volt külügyminiszter lapunknak így értékelt: mindez "udvarias, de egyértelmű figyelmeztetés a kormánynak".
Nem is az első: Washington többször kritizálta már Orbánt és kormányát. 2012 decemberében például Hillary Clinton külügyminiszter fogalmazott úgy, hogy "a demokratikus visszaesés sajnálatos jelei" mutatkoznak Magyarországon. Előzőleg, 2011 végén az Egyesült Államok magyarországi nagykövete fogalmazta meg, hogy az Orbán-kormánynak újra kellene gondolnia a demokratikus intézményeket, a parlamentet, az igazságszolgáltatást és a médiát érintő átalakítási terveit. Sőt, Eleni Tsakopoulos Kounalakis nem sokkal korábban, Orbán Viktorral folytatott októberi megbeszélésén demarsot, vagyis diplomáciai tiltakozó jegyzéket is megfogalmazott - ezt a súlyos kritikát a kormányfő környezete először letagadta.