szélsőjobb;emlékmű;provokáció;HVIM;

Teljesen eltüntetnék a térről a szovjet hősi emlékművet a „nemzeti
radikálisok”, de végül csak letakarták – félig-meddig FOTÓ:

- Felsültek a provokátorok

Nem sikerült a magát nemzeti radikálisnak valló Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) provokációja tegnap a Szabadság téren. A szélsőjobboldali szervezet a szovjet hősi emlékmű körüli kordont akarta elbontani - mondván: kordont bontani a tér túloldalán, a tervezett német megszállási emlékmű ellen tiltakozóknak is lehet -, ám a rendőrség ellopta a "show-t", mivel hajnalban ezt megtette helyettük. A civilek - sorrendben tizenkettedik - kordonbontása nem maradt el.

Hoppon maradtak a provokátorok, nem sikerült demonstrálnia az állítólagos "kettős mércét" a Szabadság téren a magát nemzeti radikálisnak valló Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomnak (HVIM). A rendőrség ugyanis megelőzte őket, és a kordont már korábban elbontották. A szélsőjobboldali szervezet délután az általa különösen nem kedvelt Szabadság téri szovjet hősi emlékműhöz hirdetett demonstrációt. Az akciót "jogtechnikai kísérletnek" szánták: meghívójában a szervezet úgy fogalmazott, "megnézzük, hogy a hazafiak bonthatnak-e kordont a Szabadság terén". Az emlékművet ugyanis rendőrségi kordon övezi, a "hazafiak" ezt lerombolni szándékozó kísérletének üzenete pedig a nyíltan uszító, neonáci Kurucinfó portál egyik minapi híradásának címével - "Nem csak kordont bontani, graffitizni is szabad a zsidóknak" -összevetve válik értelmezhetővé. Ismert, hogy a Szabadság tér másik végében több mint két hete tüntetők minden este elbontják a még csak készülő '44-es német megszállási emlékmű építési területét elkerítő kordont, és ezt eddig a rendőrség nem akadályozta meg. Tény, hogy az ott demonstrálók nem rongáltak, csak szétszerelték az építkezést elkerítő kerítést, és ott hagyták a helyszínen - a munkások másnap újraépítették azt.

Vélhetően jogilag azonban más megítélés alá esne a nem munkaterületet, hanem a kész emlékművet a rongálás megelőzése céljából övező kordon eltávolítása - főként, hogy azt a rendőrség helyezte ki. Méghozzá majdnem napra pontosan tíz évvel ezelőtt. Emlékezetes, 2004. március 27-én először csak Budaházy György és néhány radikális társa a szovjet hősi emlékmű eltávolítását követelte, majd néhány nappal később, április 4-én már több százan tették ugyanezt, és a rendőrség csak nagy erővel tudta megakadályozni, hogy a tüntetők ne essenek neki az emlékműnek, bár azt így is megdobálták tojásokkal. Ezután viszont maszív, kettős kordont állítottak az emlékmű köré. Ennek a kordonnak az elemeit - vélhetően már a HVIM tegnapi, bejelentett rendezvényéről tudva, és arra készülve - információink szerint múlt hét csütörtökön civil ruhás rendőrök összeláncolták és lakatokkal rögzítették. Szemtanúk szerint aztán tegnap hajnalban újra rendőrök jelentek meg, a lakatokat levették, és a teljes kordont elbontották. Utóbb az ORFK hivatalosan azzal magyarázta a lépést, hogy "a kordon célhoz kötöttsége ott és most jelenleg nem indokolt".

A HVIM mindenesetre megtartotta demonstrációját, melyen elmondták, hogy szerintük nincs helye a szabadságról elnevezett téren sem a szovjet hősi, sem pedig a német megszállás áldozatainak emlékére építendő emlékműnek. Utóbbit azonban szavaik szerint nem azért ellenzik, amiért a "balliberálisok", hanem azért, mert szerintük Magyarországot nem szállta meg a német hadsereg a második világháború végén, hanem szövetséges haderőként érkeztek ide. A HVIM szimpatizánsai egy molinót erősítettek a szovjet hősi emlékműre, amelyen az állt: "Gyilkosok emlékműve". Üzenetet hagytak a tér másik oldalán is: "Szabadságot a térnek!" feliratot fújtak az épülő német megszállási emlékmű körüli kordon takarófóliájára. A rendőrség a provokáció veszélye miatt a szokottnál nagyobb erőkkel volt jelen a téren, de mivel rendbontás nem történt, - bár helyszíni beszámolók szerint hallatszottak zsidózó bekiabálások - nem léptek közbe, csak kamerázták az emlékművek körül összegyűlteket. A kordonbontás azért nem maradt el: este hat óra után - immár tizenkettedszerre is - elbontották a demonstrálók az épülő birodalmi sasos-arkangyalkos emlékmű körüli kerítést.

                                        Beragadt a lemez a Fidesznél
Noha a választások óta három hét telt el, a Fidesz újra megmutatta, hogy bármilyen napi esemény ügyében tud olyan közleményt kiadni, amelyben a választási eredménnyel igazol a pártnak nem tetsző dolgokat és úgy tesz, mintha a választók erről is véleményt mondtak volna. A tegnapi, Szabadság téri események nyomán kiadott kommüniké szerint "a magyarok ismét a nyugalomra szavaztak és nem kérnek azokból, akik nyomában csak erőszak és a gyűlölet jár." A kormánypárt "leszélsőbalozta" a német megszállási emlékmű ellen tiltakozókat, pedig ha figyelemmel kísérték volna a tüntetéseket, észrevették volna, hogy számos, nemcsak szélsőségesnek, de magát alighanem baloldalinak sem tartó személyiség is részt vett az akcióban.

Noha általában egy ügyész visz egy esetet, információink szerint Simon Gábor ügyén körülbelül tucatnyi nyomozó ügyész dolgozik.