állami cégek;Trancparency International Magyarország;költségvetési terv;

- Titkolják a részleteket az állami cégek

Az állami cégek rendszerint nem teszik közzé a honlapon az éves költségvetési tervüket, a számukra fontos jogszabályokat és a szervezeti felépítés is hiányzik az internetes felületükről - derül ki a Transparency International (TI) felmérésének tegnap közzétett eredményeiből.

A 66 megvizsgált állami vállalat honlapja alapján mindössze kettő kapott a 100-as skálán 90 pontot abból a szempontból, hogy mennyire tették közzé a törvény által megkövetelt adatokat, az átlag 46 pont volt - mondta Papp Krisztina, a TI projektmenedzsere. Mindössze 7 állami cég vezetője adott interjút a kutatóknak és 5 vezető írásban válaszolt. A kutatás folytatódik és jövőre már a cégek átláthatósági sorrendjét is közzéteszik - erről Martin József Péter, a TI ügyvezető igazgatója beszélt az eredményeket bemutató rendezvényen.

Állami cégek valamennyi uniós országban működnek, közülük több - főleg az energetikában és a pénzügyek terén - multinacionálissá vált. A problémát az adja, hogy politikai beavatkozás veszélyezteti a működésüket - mondta Terták Elemér, az Európai Unió belső piaci főigazgatóságának vezető tanácsadója. Az előadó kitért arra is, hogy egy 2006-os irányelv átlátható állami támogatást ír elő az állami tulajdonú cégekre, és ennek elmaradásáért kötelezettségszegési eljárás is indulhat.

A külföldi cégek honlapjainak vizsgálata azt mutatja, hogy az állami vállalatok esetében a formális szabályokat kikényszerítik, ezért a szervezetre vonatkozó információk megtalálhatók az oldalakon. A lengyel posta és az ottani államvasutak honlapjainak vizsgálata azt igazolja, hogy posztkommunista országban is működhetnek átláthatóan állami vállalatok. A szóban forgó cégek weboldalai nemcsak az éves beszámolókat tartalmazzák legalább öt évre visszamenőleg, hanem az igazgatósági tagok nevét, önéletrajzát, a felügyelőbizottságok névsorát, a beszerzések, közbeszerzési felhívások adatait, valamint azon jogszabályok listáját is, amelyek a vállalati működés jogi kereteit adják.

A magyar cégek eredményei arra is rávilágítanak, hogy a honlapok információgazdagsága és a törvénytisztelet/törvényszegés jelensége szektorfüggő: így például a pénzügyi és a szállítmányozási ágazatba tartozó cégek átláthatóbbak, mint a mezőgazdasági és a közszolgáltató vállalatok. Ezzel párhuzamosan, az előbbi ágazatokra inkább a törvénytisztelő, míg az utóbbiakra inkább a törvényszegő magatartás a jellemző. Megállapítható továbbá az is, hogy a nagyobb cégek rendre átláthatóbbak a kisebbeknél.

Nyílt levélben tiltakozott Orbán Viktor miniszterelnöknél a Bolyai János Matematikai Társulat oktatási szakosztálya a tankönyvválasztás állami átalakítása miatt.