Oroszország;Ukrajna;Szergej Lavrov;John Kerry;terrorellenes hadművelet;Vitalij Jarema;

Lengyelországba érkezett az amerikai hadsereg 173. légiezrede, a közös hadgyakorlat erődemonstráció az ukrán válság margóján
FO

- Újrakezdett hadművelet

Ismét aktív fázisba lépett a terrorellenes bevetés Kelet-Ukrajnában, melynek elsődleges célja az ottani állampolgárok védelme, az oroszbarát szakadárok által elfoglalt hivatalok visszaszerzése. Oroszország ugyanakkor azzal vádolja az új kijevi vezetést, lépései, így az akció újrakezdése mögött az Egyesült Államok áll.

Újrakezdődött a húsvéti ünnepek idejére leállított terrorellenes hadművelet Kelet-Ukrajnában. Ezt erősítette meg tegnap Vitalij Jarema ukrán miniszterelnök-helyettes, és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) közleménye is, mely szerint újra “aktív fázisába lépett” a Kramatorszban, Szlovjanszkban és más Donyeck, illetve Luhanszk megyei településeken az ukrán lakosság védelmére, illetve az ott tevékenykedő "bűnbandák” felszámolására irányuló akció.

Agóódik az újságírók miatt az EBESZ
Amerikai újságírót tartanak fogva a több kelet-ukrajnai várost uraló oroszbarát fegyveresek. Simon Ostrovskyt Szlovjanszk városában, hétfőn ejtették túszul, ezt a település önjelölt polgármestere jelentette be. Az újságíró a Vice News amerikai magazint tudósította hetek óta az ukrajnai válságtól. A médium honlapján aggodalmát fejezte ki munkatársuk eltűnése miatt. Az EBESZ sajtószabadság-képviselője, Dunja Mijatovic az újságíró azonnali szabadon engedését követelte, s aggodalmát fejezte ki a tudósítókkal szembeni kelet-ukrajnai bánásmód miatt. Az EBESZ közlése szerint hétfőn francia, olasz és fehérorosz újságírót is őrizetbe vettek az oroszbarát erők.

Jarema azon reményének adott hangot, hogy az orosz agresszió további fokozódása esetén számíthat az Egyesült Államok támogatására. Mind Washington, mind Kijev úgy véli, Moszkva áll a kelet-ukrajnai épületfoglalások, s a több áldozatot követelő összetűzések mögött.

Kramatorszkban az összes stratégiailag fontos objektum a hadsereg ellenőrzése alatt áll, ezt már az ukrán védelmi miniszterérium helyi szóvivője jelentette be. Dmitro Horbunov alezredes közölte, a donyecki “önjelölt” védelmi erők erőfeszítése az ukrán katonák akadályoztatására inkább magamutogató, s nincs mögötte komolyabb idológiai töltet.

John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter telefonbeszélgetésük során csak egy valamiben értettek egyet: nem tartják meg az ukrán feszültség enyhítését célzó genfi megállapodást. Abban azonban már

megoszlottak a vélemények, ki tehet erről. Kerry aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a Kreml nem tett lépéseket a feszültség enyhítéséért.

Lavrov ugyan szintén a genfi megállapodás pontjainak megtartását követelte, ő azonban a kijevi vezetés lépéseit hiányolta, szerinte az ukrán kormánynak kell megfékeznie a nacionalistákat. Az orosz diplomata hangsúlyozta, Moszkva meg fogja torolni, ha állampolgárait támadás éri vagy veszélybe kerülnek Ukrajnában, s egy, a 2008-as grúziai válság során tapasztalt bevonulással fenyegetőzött.

Utalást tett az orosz-grúz villámháborúra, melynek során az orosz erők megszállták Grúzia egy részét, s független államként ismerték el a Grúziától korábban elszakadt Dél-Oszétiát és Abháziát. Az orosz külügyminiszter kifejtette, az új ukrán vezetés lépései mögött az Egyesült Államok áll.

Lavrov szerint árulkodó, hogy Kijev Joe Biden amerikai alelnök látogatása során kezdte újra terrorellenes műveletét, melyet John Brennan, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség igazgatójának látogatása alatt indítottak útjára. “Ezt a show-műsort Washington irányítja” - mondta.

Miután az Izraellel való béketárgyalások egy héttel a kiszabott kilenc hónapos határidő előtt zátonyra futottak, a palesztin szervezetek felújították a belső megbékélést célzó erőfeszítéseiket.