Itáliában hasonlóan drámai helyzet alakulhat ki, mint 2011-ben, a líbiai polgárháború idején. Idén április közepéig 13 ezren nyújtottak be menedékkérelmet az olasz hatóságoknak úgy, hogy ez a szám tavaly egész évben volt 27 ezer . Róma attól tart, hogy 2014-ben a 60 ezernél is többen kívánnak majd letelepedni az ország területén.
Másfél héttel ezelőtt különösen drámai helyzet alakult ki az olasz partvidéken. Négy nap alatt ugyanis az olasz haditengerészetnek 6000 menekültet kellett kimenekítenie. Néhány nap alatt több mint negyven hajóval akarták elérni Lampedusa, Szicília és Calabria partjait lélekvesztő hajókon.
A menekültek többsége líbiai, szíriai, szomáliai, nigériai, valamint más afrikai és közel-keleti országból érkezett. A Földközi-tenger átszelése rendkívül veszélyes vállalkozás. A bárkák állapota siralmas, nem is alkalmasak hosszabb utak megtételére.
Májusban, illetve az őszi időszakig ráadásul felgyorsulhat a menekülthullám, hiszen az év ezen időszakában kisebbek a hullámok, kevésbé veszélyes a tenger. Olaszország azért is számít népszerű célpontnak, mert áprilistól már nem számít bűncselekménynek az illegális bevándorlás.
Itália éberebben őrzi a partszakaszt tavaly október óta, amikor egy tragédiában majdnem négyszázan vesztek a tengerbe. Az olasz parti őrség ekkor indította el Mare Nostrum (Mi Tengerünk) fedőnevű humanitárius misszióját. Ennek keretében naponta négy hajóval pásztázzák a Földközi-tenger Szicília és Líbia közötti szakaszát.
Összesen 920 tengerészgyalogost vetettek be, akik 19 ezer menekültet helyeztek biztonságba. A humanitárius akció igen költséges: havonta 9 millió eurós pluszkiadást jelent az olasz kormányzat számára. Az olasz kormányzat egyelőre nem tudja, hogyan lesz képes útját állni a menekültáradatnak.
Róma ugyan már a múltban is több ízben kérte az Európai Unió segítségét, de nem járt sikerrel. "Meg kellene értenie az EU-nak, nem tudunk mindenkit felvenni" - közölte egy ízben Angelino Alfano belügyminiszter. Hozzátette, fel kell gyorsítani a kiutasítások folyamatát, nem maradhatnak ugyanis az ország területén azok, akik nem jogosultak erre.
Alfano elsősorban nem is anyagi támogatást várna el az EU-tól, hanem azt, hogy hatékony segítséget nyújtson az EU déli határszakaszának felügyeletében. "A Lampedusa előtti tengeri szakasz elsődlegesen nem Olaszország, hanem az Európai Unió határa. Ezért Brüsszelnek felelősséget kellene vállalnia megvédésében" - jelentette ki Alfano.
Az olasz hatóságok félelme nem megalapozatlan. Hírek szerint Líbiában több tízezren várnak arra, hogy átkeljenek a Földközi-tengeren, s elérjék az Európai Unió határát. Az afrikai menekültek első állomása a dél-líbiai Murzuk, Gatrun, illetve Ghat. Körülbelül 300 eurót kell fizetniük az embercsempészeknek, hogy átszállítsák őket a tenger partvidékére.
Tripoliból Olaszországba átlagosan 600 euróba kerül az út, ami óriási összeg az afrikaiak számára. Száz euróval többet fizet, aki mentőruhát és jobb helyet akar kapni a hajón. A menekülthullám nemcsak Olaszországban okoz aggodalmat, hanem más európai országokban is, elsősorban Németországban.
Sokan itt kívánnak letelepedni. Berlinhez tavaly annyi menedékkérelem érkezett, amennyire 15 év óta nem volt példa. A német belügyminisztérium a Spiegel megkeresésére megerősítette, sok menekült számára Németország a célország. Ugyanakkor Berlin nem tervezi azt, hogy a menekültkérdésben segítséget nyújtson Olaszországnak. "Szükségtelennek tartanám ezt" - jelentette ki a lapnak a CDU alelnöke, Thomas Strobl.
Sokan attól tartanak, hogy a menekültkérdést központi témává teszik majd meg a populista pártok az európai parlamenti kampányban. Jean-Claude Juncker, az Európai Néppárt listavezetője kijelentette, mindent el kell követni azért, hogy kifogják a szelet a populisták vitorlájából.
Szerinte ezt csak úgy lehet elérni, ha az egyes tagországok szolidárisabbak lennének a menekültekkel. Úgy vélte, kvótarendszert kell bevezetni a menekültek felvételére vonatkozóan, s ezt a kérdést már a következő uniós csúcstalálkozó napirendjére is felvenné.
Martin Schulz, a szocialisták listavezetője úgy vélte, az Európai Uniót is felelősség terheli azért, ha a szélsőségesek vissza tudnak élni a menekültek témájával. Brüsszel ugyanis meglátása szerint nem segít kellőképpen a menekültáradat által leginkább sújtott országoknak.
A menekülteket ugyanis igazságosan, egyenlő mértékben kellene befogadniuk az egyes tagországoknak. Az EU felelőssége lenne az is, hogy jelentősebb anyagi támogatásban részesítse azokat a tagországokat, amelyek többet áldoznak a menekültekre - vélekedett.