Tudomány;hazugság;oxitocin;

Fotó: Thinkstock, Gettyimages

- Hazugságok jó ügy érdekében

A szerelemhormon, más néven az oxitocin egy ideje a bizalomhoz és kötődéshez való kapcsolatként ismert. Azonban az izraeli Ben-Gurion egyetem és az amszterdami egyetem közös kutatócsoportja felfedezte, hogy az oxitocin hazuggá is teheti az embereket.

A tudósok megállapították, hogy a hormon, bizonyos esetekben nagyobb valószínűséggel késztet hazugságra egy csapatjátékban, ha a hazugság előnyt jelent a saját csapat számára.

A kutatás eredményeit a Proceedings of the National Academy of Sciences magazinban publikálták. „Az emberi lények, mások jólétének védelme és favorizálása érdekében elferdíthetik az igazságot, és etikusan helytelenül viselkedhetnek”- mondták a kutatók, akik szerint a másokhoz való kötődés és a velük való együttműködés előmozdítását megmagyarázhatja az oxitocin szerepe a hazugság tendenciájában.

Erre a következtetésre a kutatók úgy jutottak, hogy megterveztek egy egyszerű számítógépes játékot, az „ismert fej vagy írást” amelyben azt kérték a játékosoktól, hogy mondják meg egy virtuális pénz feldobásának eredményét. A helyes találat esetén a csapat jutalmat kapott volna.

Az első fordulóban, 30 perccel a játék kezdete előtt, 60 egészséges férfi kapott egy adag oxitocint egy spray-el, illetve egy adag placebót. Az eredmény: az összes férfi „hazudott” a játékban, de azok, akik oxitocint kaptak csak azokban az esetekben hazudtak többször, amikor a hazugság nem az egyéneknek, hanem a csapatnak volt előnyös.

Magyarországon az életkorhoz kötött oltások teljesítése hosszú évekre visszatekintve kiváló, az oltandó korosztályokban az átoltottság meghaladja a 98 százalékot. A magas átoltottságnak és a védőoltásokkal kapcsolatos járványügyi felügyeleti tevékenységnek köszönhetően a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek járványügyi helyzete világviszonylatban is kiváló.