Az orosz állami energetikai óriáscég vezetője az OMW osztrák energiakonszern képviselőivel vitatta meg, hogyan lehet több gázt szállítani az európai fogyasztóknak Ukrajna megkerülésével. "A kialakult geopolitikai helyzet bebizonyította, hogy szükség van alternatív útvonalakra" - mondta Alekszej Miller.
A tárgyaláson elhangzott, hogy az Északi Áramlat gázvezeték, amely a Balti-tengeren keresztül szállít földgázt Oroszországból Németországba, nincs teljesen kihasználva.
A Gazprom elnöke közölte, hogy több gázt is tudnának szállítani az Északi Áramlaton keresztül, ha hozzáférési jogot kapnának az Északi Áramlatot Csehországgal összekapcsoló Opal gázvezetékhez. A Gazprom csak Brüsszel engedélyével tölthet gázt az Opalba. Az engedélyezési eljárás azonban az ukrajnai válság miatt elakadt. Az Európai Bizottság március 10-én elnapolta a döntéshozatalt.
Az Opal gázvezeték teljesítménye 36 milliárd köbméter, de az uniós szabályok szerint a Gazprom azt csak legfeljebb ötven százalékosan töltheti fel.
Az orosz állami energetikai cégóriás sajtószolgálatának közleménye szerint Miller találkozott Reinhold Mittlerlehnerrel, Ausztria gazdasági miniszterével is. A Gazrom elnöke elmondta: Bécsben azt szeretnék, ha a Déli Áramlat egy szakasza megépülne Ausztriában.
Alekszej Miller azt nyilatkozta, hogy "a Déli Áramlat gázvezeték jobb kihasználása érdekében és tekintettel a Gazprom meglévő szerződési portfóliójára, beleegyeztünk abba, hogy megvizsgáljuk az osztrák javaslatot, hogy a meglévő kormányközi szerződés keretein belül Ausztriában megépüljön a Déli Áramlat egyik szakasza. Párhuzamosan a Szlovéniában zajló gázvezeték-építési munkálatokkal".