Olasz lapok valószínűsítik, hogy a pápa Bertonéra gondolhatott, amikor a nagycsütörtöki szertartáson egyebek mellett arra figyelmeztette a papokat, szerény életvitelt kell folytatniuk.
Bertone botránya annál is inkább kellemetlen a Szentszék számára, mert a Vatikánban a közelmúltban tették helyére a német "luxuspüspökként" ismertté vált Franz-Peter Tebartz-van Elst botrányát, aki legalább 30 millió euróért renováltatta fel püspöki rezidenciáját. Bár a Vatikánban voltak olyan hangok, amelyek szerint fel kellene menteni a német főpapot, a pápa egyértelmű döntést hozott, s leváltotta a limburgi egyházmegye éléről a főpapot.
Bertonét azonban már nem lehet honnan leváltani, hiszen a 79 éves főpap tavaly ősszel távozott az államtitkárság éléről. Kormányzását számos bírálattal illették, több bíboros nyíltan azzal vádolta, alkalmatlan feladata ellátására, s államtitkári tisztsége alatt kaotikus állapotok alakultak ki a Vatikánban. Részben az ő felelősségének tartják, hogy Ferenc pápa számára a vártnál is nagyobb és nehezebb kihívást jelent a Szentszék gazdasági ügyeinek rendbetétele.
Ferenc pápa ugyan tettekkel is próbálja szerényebb életvitelre sarkallni a főpapokat, például azzal, hogy tavaly márciusban, pápává választását követően nem költözött be az Apostoli Palotába, hanem maradt a Szent Márta vendégházban, s szintén az egyszerűséget választotta az általa kinevezett új államtitkár, Pietro Parolin, úgy tűnik, nem minden főpap számára ragadós a példa.
A La Repubblica szerint Bertone lakása szerénységről semmiképp sem tanúskodik. Alapterülete ugyan "csak" 600 négyzetméter, de ezt egy száz négyzetméteres tetőterasszal is megtoldotta. Az sem számít jelentősebb enyhtő körülménynek, hogy lakosztályát állítólag két apácával is megosztja. Ferenc pápa egyébként egy 70 négyzetméteres lakással éri be.