Felavatták Felcsúton tegnap az elmúlt évek egyik legtöbbet vitatott építményét, a falu lakosságának többszörösét befogadni képes, Orbán Viktor házának szomszédságában található stadiont. Felbolydult húsvéthétfőn az 1800 lelkes Felcsút élete. A helybeliek aligha láttak a faluban ennyi idegent: illusztris vendéget, újságírót, érdeklődőt, bámészkodót. Rendkívüli biztonsági intézkedéseket kellett bevezetni, aminek következtében a kis települést elzárták a külvilágtól. Ennek pedig Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége itta meg a levét, akit az egyik biztonsági őr nem ismert fel, és nem akarta beengedni saját házába. A tanulság: pórul járhat, aki stadiont építtet parasztházának tőszomszédságában.
A kisebb kellemetlenségektől eltekintve rendben felavatták a Pancho Arénát, amelyről még a spanyol sportlap, a Marca is egész oldalas riportban számolt be. A helyszínen szinte egymást érték a politika és a közélet vezetői; mások mellett ott volt Polt Péter legfőbb ügyész és Bánáti János, az ügyvédi kamara elnöke, Kósa Lajos debreceni polgármester, Simicskó István államtitkár, Deutsch Tamás MTK-elnök, Csányi Sándor, az MLSZ elnöke, Tőkés László volt erdélyi püspök, és Paulo Sousa, a Videoton volt edzője is.
Schmitt Pál volt köztársasági elnök beszédében hosszan üdvözölte a meghívott vendégeket. Egyebek között arról beszélt, hogy aki stadion épít, az nemcsak a testre figyel, hanem a lélek épülését is szolgálja. Mert szerinte nem lehet győzni hit nélkül, Schmitt egyébként örül annak, hogy az ország több pontján ilyen építkezéseket lehet látni. Megemlítette, hogy a húsvét az újjákezdés ünnepe is, és ezzel a sportpályával egy szentélyt avatnak, továbbá megemlékezett Puskás Ferencről is, akinek becenevét a aréna viseli. Mint mondta, lehet, hogy elsőre idegenül hangzik a Pancho név, de Schmitt szerint elég belegondolni, hogy ez a kedves spanyol becenév kit takar. Schmitt igazi különlegességnek nevezte, hogy a Puskás-Suzuki kupa döntőjét a Real Madrid és a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia (PFLA) fiataljai játsszák.
Még az avatóünnepség előtt a PFLA mértani középpontjában felavatták a névadó egész alakos bronzszobrát. Beszédében Orbán Viktor miniszterelnök úgy fogalmazott: "szobrot kegyeleti okokból szokás állítani, de Puskás Ferencre nem csak emlékezni akarunk, ugyanis azt szeretnénk, hogy a fiatalok erőt merítsenek ebből a szoborból, hogy miként lehet egy vidéki fiúból ünnepelt sztár".
A kormányfő arról is beszélt, hogy ez az alkotás nemcsak a múltnak szól, hanem legalább annyira a jövőnek is. Domonkos Béla szobrász művét Orbán Viktor mellett az Aranycsapat egykori csapatkapitányának özvegye, továbbá Mészáros Lőrinc, a PFLA elnöke és a szobrot adományozó Végh Gábor leplezte le. Ezt követően a 17 éven aluliak számára hetedik alkalommal kiírt Puskás-Suzuki kupa utánpótlás labdarúgótorna hat résztvevőjének, a spanyol Real Madridnak, a görög Panathinaikosznak, a horvát Dinamo Zagrebnek, az ausztrál Melbourne Football Institute-nak, a Budapest Honvédnak és a házigazda PFLA-nak a csapatkapitányai megkoszorúzták a szobrot. Az ünnepélyes műsor Makovecz Imre mellszobránál folytatódott, ahol két püspök felszentelte és megáldotta a Puskás Akadémia Pancho Arénát, amelynek megnyitó ünnepségén felolvasták Áder János köztársasági elnök, illetve Joseph Blatter FIFA-elnök köszöntő levelét.
Az avatás a Puskás-Suzuki kupa fináléjával, a Puskás Akadémia–Real Madrid mérkőzéssel fejeződött be.