Komolyan vette a Magyarországon antiszemita nézeteket terjesztő, ám az Egyesület Államokban bejegyzett neonáci Kuruc.info jelentette fenyegetettséget a San Francisco-i kerületi bíróság: májusra tanúként idézte meg ugyanis a közelmúltban a portál domain-bejegyzőjét és tulajdonosát, a Kaliforniában élő magyar származású borász Varga Bélát, valamint a portálnak anonimitást biztosító szerverszolgáltatót, a CloudFlaire-t.
Minderről az Átlátszó portál számolt be, maga az eljárás pedig a Tett és Védelem Alapítvány (TEV) kezdeményezésére indult, hogy végre iderüljön, kik a felelősei a nemzeti radikális portálon elkövetett jogsértésekért.
Az eljárás célja kifejezetten "a gyűlöletkeltő, holokauszttagadó, gyűlöletre uszító tartalmak szerzői és szerkesztői kilétének tisztázása", ám talán ennél is fontosabb, hogy a bíróságnak dolga lesz a Kuruc.info köré kiépült "szerteágazó bűnszervezet" és pénzmozgatások felgöngyölítése is.
A TEV - amely tavaly júliusban azt is elérte, hogy a Facebook törölje a Kuruc közösségi profilját - az Átlátszó cikke szerint számos neves amerikai ügyvédi irodával, jogvédő civil szervezettel és zsidó szervezettel összefogva több jogi és civil folyamatot is elindított az ügyben az Államokban, a bírósági eljárás ennek csak az első lépése.
A Kuruc.info ugyanis az elmúlt években kényelmesen kihasználta, hogy egyrészt a magyar hatóságok tehetetlenek vele szemben, másrészt az amerikai jogrendszer is elég anonimitást biztosított számukra, ám a TEV szerint az a fő, hogy mindennek végre vége legyen, nem lehet következmények nélkül folyamatosan gyűlöltre uszítani Magyarországon.
Bár a portálon megjelenő tartalmat valóban védik az amerikai törvények, a tevékenysége már az ottani törvények alapján is büntethető, ha az írások személyes fenyegetettséget okoznak, ha egy cikkben szereplő személy fenyegető telefonhívásokat kap, vagy ha meg is támadják.
Ezt az értelmezést a magyar hatóságok az elmúlt években meg sem vizsgálták; még politikai nyomásgyakorlásra sem, amint az más ügyekben többször tapasztalható volt. Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő tavaly decemberben játékosan 72 órás ultimátumot adott a magyar ügyészségnek a nyíltan rasszista portál betiltására, minden szükséges segítséget megígérve.
Pedig fél évvel korábban az új Btk.-val még az a törvény is hatályba lépett, amely a bíróságoknak internetes lapok végleges törlésének elrendelésére is lehetőséget ad, legalábbis az "elektronikus adat végleges hozzáférhetetlenné tételéről" szóló passzusról sokan vélték úgy, hogy a Kuruc elleni hivatalos fellépést előlegezheti meg.
Ez persze nem valósult meg, de az igazságügyi tárca tavaly tavaszi állásfoglalása sem volt reménykeltő: ők ugyanis arra hivatkoztak, hogy folyamatban lévő konkrét ügy nélkül nem lehet jogsegélyt kérni az USA-tól, és akkor lekapcsolni sem lehet a portált. (A jogsegélykérelmet az USA-nak viszont akkor is teljesítenie kellene, ha az adott cselekmény az USA-ban nem bűncselekmény.)
A magyar rendőrség pedig ennek megfelelően gyakran hivatkozott arra, hogy a magyar és az amerikai jogértelmezés túlságosan eltér, ezért sem lehet mit tenni.
A TEV amerikai jogászai szerint ebben a jogi eljárásban még az is egyértelművé válhat, milyen kapcsolat van a Jobbik egyes vezetői és a Kuruc.info szerkesztői között.