Központi Nyomozó Főügyészség;határrendészet;Gyulai Határrendészet;

Rendőrök kísérik az egyik gyanúsítottat. MTI Fotó: Kelemen Zoltán

- Korrupt határrendészek őrizetben

Tíz határrendészt vettek őrizetbe és hallgattak ki gyanúsítottként a Központi Nyomozó Főügyészség ügyészei a gyulai határrendészetnél csütörtökön nyilvánosságra került korrupciógyanú miatt - közölte pénteken a főügyészség. A kihallgatáson valamennyi gyanúsított megtagadta a vallomástételt. Őket hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével gyanúsítják.

A főügyészség közleménye szerint a megalapozott gyanú lényege szerint a Gyulai Határrendészeti Kirendeltség állományába tartozó, tíz határrendész szolgálatot teljesítő rendőr a gyulai határátkelőhelyen a Magyarország területére történő belépéskor pénzt, illetve más juttatásokat kértek és fogadtak el külföldi kamionok vezetőitől. A vesztegetési pénz általában 5 euró vagy 10 román lej volt, de előfordult olyan is, hogy nagy címletű pénz esetén a határrendész visszaadott. Arra is volt példa, hogy a kamion vezetője - pénz hiányában - kólát, kávét, csokoládét, vagy más kisebb értékű fogyasztási cikket adott a határrendésznek.

A Központi Nyomozó Főügyészség csütörtökön közölte, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat felderítő tevékenysége során beszerzett adatok alapján korrupciós bűncselekmények gyanúja miatt nyomozást folytat a Gyulai Határrendészeti Kirendeltség állományába tartozó hivatásos rendőröket érintően. Csütörtökön felkérésre a Terrorelhárítási Központ műveleti egysége elfogott két határrendészt, a Központi Nyomozó Főügyészség ügyészei pedig további nyolc határrendészt előállítottak. Az elfogásokat követően több helyszínen tartott a főügyészség házkutatásokat.

A Központi Nyomozó Főügyészség Szegedi Regionális Osztálya indítványt tett a gyanúsítottak előzetes letartóztatására, amiről a nap folyamán dönt a Szegedi Törvényszék. Az MTI rendőrségi információi szerint az ügy miatt vonta vissza csütörtökön a Gyulai Határrendészeti Kirendeltség vezetőjének és határrendészeti osztályvezetőjének kinevezését a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője, ugyanakkor egyikük sem szerepel a gyanúsítottak között, csak beosztottjaik.

A 2014-es országgyűlési választás egyéni  és listás voksainak összehasonlítása hasznos adalékként szolgál a választás értelmezéséhez. A pártlistás szavazatok a választási rendszerben csak országos összesítésben eredményeznek mandátumot, egyéni választókerületi bontásban lehetővé tesznek olyan elemzéseket, amelyek azt vizsgálják, hogy az adott körzetben az egyéni jelölt, vagy a pártlista volt-e a húzóerő. Amennyiben az egyéni jelölt érdemben több voksot kapott, mint az őt jelölő pártlista egy választókerületben, az azt jelenti, hogy más pártok szavazóit is meg tudta szólítani - írja elemzésében az IDEA.