Orbán Viktor;Európa-liga;Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia;Tao-támogatás;Szöllősi György;Pancho Aréna;

Orbán Gáspár – a miniszterelnök gyermeke– is itt futhat ki a pályára FOTÓ: K 2 PRESS

- Látogatás a Pancho Arénában

Húsvéthétfőn megkapja végre áhított ajándékét Orbán Viktor miniszterelnök: háza szomszédságában elkészült a felcsúti labdarúgó stadion! A cirka 3800-4000 férőhelyes Pancho Arénát két év alatt építették föl, a hivatalos(nak mondott) adatok szerint 3,8 milliárd forintból, aminek túlnyomó része TAO-támogatásból jött össze. A hétfői megnyitóünnepség előtt a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia sajtónap keretében mutatta be a létesítményt. 

Parasztház, parasztház, parasztház, parasztház, Pancho Aréna, Orbán-rezidencia, parasztház. Ez a látvány fogadja a Felcsútra érkezőt. A rendezett kicsiny épületek köréből úgy emelkedik ki a stadion, mintha Budapesten állna az Empire State Building. A látvány elképesztő.

Felcsútért felrúgni a szabályokat

"Jogállamban ilyet megtenni nem lehet. Ezzel az erővel ne csodálkozzon senki, ha az utolsó fordulóban az MLSZ, a szabályokat megváltoztatva, bevezeti, hogy az utolsó helyen álló csapat győzelmei nem három, hanem négy pontot érnek majd, s így a Puskás Akadémia majd szépen bennmarad az élvonalban!"
Így reagált arra az értesülésünkre Kolláth György alkotmányjogász, sportjog oktató, miszerint a szövetség elnöksége 2014. február 11-i ülésén megváltoztatta az Infrastrukturális Szabályzatot. Erre azért volt szükség, mert eredetileg az szerepelt a dokumentumban, hogy az NB I-es mérkőzéseket minimum ötezer férőhelyes stadionokban lehet megrendezni. A Pancho Aréna viszont csak 3800-4000 látogatót tud fogadni. Kolláth szerint ha az MLSZ már meghozta az intézkedést, annak csak a következő idénytől kellene hatályba lépnie, ám ebben az esetben a Puskás a hátralévő három hazai meccsét nem játszhatná le Felcsúton.
"A sport legfontosabb alapvetése, hogy önként vetjük alá magunkat az egyetemes szabályoknak. Az írott jog azonban Abszurdisztánban semmit nem számít! És a legszebb az egészben, hogy senki föl nem háborodik..." - rögzítette a szakértő

Csütörtök délelőtt van, a településen sehol egy lélek. Nyilván mindenki dolgozik, vagy a földeken, vagy az arénában, esetleg Mészáros Lőrinc helyi polgármester valamely érdekeltségében - mostanában van neki sok... Így viszont a helyiek véleményét a végeredményről megkérdezni nem tudjuk, mit szólnak hozzá, hogy a semmiből hirtelenjében idekerült egy ekkora monstrum, ami, szó se róla, impozáns, a környezetbe mégse illik bele.

A kapun belépve parkosított zöld területet tűnik szembe, csak az érthetetlen, hogy a szomszéd telken lévő romos épületet, ami egykoron disznóól vagy sufni lehetett, hogy felejthették eltakarni, miért nem ültettek elé tujákat? Meglehet, az nem a PFLA területe, mint oly sok itt a körkényen, bár az ilyesmi napjainkban nem akadály... 

Kicsit beljebb merészkedve Puskás

Ferenc életnagyságú bronzszobrát láthatjuk, illetve csak láthattuk volna, mert azt az ünnepélyes megnyitó keretében leplezik majd le, hétfőn 16 órakor. A Pancho Aréna különlegessége, hogy egyedi. A kialakítása nem hasonlít stadionéra. Inkább gondolná az ember elegáns fürdőnek, mintsem futball-szentélynek.

A faszerkezet barátságos hangulatot sugall, nem úgy, mint korunk többi stadionja. Ez leginkább Makovecz Imre terveit dicséri. 2011-es halála után Dobrosi Tamás fejezte be a terveket. Az építés során amúgy 2400 köbméter ragasztott fát és ugyanennyi hagyományos faácsolatot, illetve 24 ezer köbméter betont használtak fel.

A pálya 16 ezer négyzetméteren helyezkedik el, a tetőszerkezet teljes felülete 13 ezer négyzetméter. A létesítmény megfelel az Európai labdarúgó Szövetség (UEFA) kettes besorolásának, vagyis a Bajnokok Ligája utolsó selejtező köréig, valamint az Európa Liga úgynevezett "playoff" köréig használható, de akár felnőtt válogatott mérkőzésnek is otthont adhat.

Sőt, NB I-es meccseket is lehet bennük játszani, ez már ténykérdés. Az élvonalbeli versenykiírás az Infrastrukturális Szabályzat alapján határozza meg, mekkora befogadóképességű arénákban lehet tétmérkőzéseket bonyolítani.

Mivel a Pancho Aréna 3800, max. 4000 férőhelyes - a konkrét számot Szöllősi György, a PFLA kommunikációs igazgatója sem tudta megmondani -, úgy tetszett, hiába lesz kész, ott mégsem fogadhatja a Puskás FC az ellenfeleket, merthogy a rendelkezések alsó határa 5000 férőhely volt. Igen ám, de az idén februárban az MLSZ elnöksége volt figyelmes a kategóriákat megváltoztatva 2000 férőhelyesre levinni a limitet (lásd keretes írásunkat).

A munkálatok egyébként két évig tartottak, és 3,8 milliárdból készült el. Állítólag. Az összeg nagy része TAO-támogatásból jött össze. Minthogy a PFLA a rendszer legnagyobb nyertese, és bevezetése óta magasan a legtöbb pénzt kapta (6,8 milliárd), volt rá keret bőven. Az önrész meg ugye lehet állami támogatás is, s mivel hogy alapítvány használja fel, nem nyilvánosak a pénzügyi részletek.

"Nagyon sokan és nagyon hangosan támadják a stadionépítést, nagyon sokan, de kevésbé hangosan visszafojtott lélegzettel várják, hogy legyenek végre labdarúgó stadionok Magyarországon"- mondta Szöllősi. Hozzátette: a hétfői átadóval megkezdődik a magyar labdarúgásban a rendszerváltás.

Nagy szavak, nagy tettek, kis eredmények. Eddig. Attól, hogy a miniszterelnök utópisztikus terveinek megfelelően gombamód nőnek a létesítmények, maradjunk annyiban, itt még nem lesz futball.

A játéktérhez belépve ragyogó zöld fogad. Az országban, Győr kivételével, jelenleg csupán Felcsúton fűthető a gyep, amit fa brikettel tartanak melegen. Azt nem tudták megmondani, pontosan mennyibe kerül a fűtés, meg úgy összességében az egész épület fenntartása, de a pénz nyilván nem akadály..

Az ugye köztudott, hogy a Pancho Arénában helyezték el Puskás Ferenc relikviáit, s hogy a három Bajnokok Ligája trófea kicsinyített mása mellett ott található az aranycsapat kapitányának a világbajnoki ezüstérme és az olimpiai aranyérme is. A mérkőzések ideje alatt, azonban csak a VIP-vendégek tekinthetik meg, mivel az ereklyéket ott helyezték el.

Hogy miért pont ott, arról már sokat cikkeztünk, úgyhogy azt kérdezzük, ki adja át hivatalosan a stadiont, amire válasz nem érkezik, viszont kiderül, hogy a nyitóbeszédet várhatóan Schmitt Pál volt köztársasági elnök, valamint Ángel María Villar, a Spanyol Labdarúgó Szövetség elnöke tartja.

A VIP-termektől vezet az út a VIP-páholyokig. Büszkén újságolják vendéglátóink, hogy mindhárom részleg máris elkelt a következő szezonra, egyiket a Duna Aszfalt, a másikat helyi vállalkozók vették meg (Mészáros polgármester és barátai?), az utolsót pedig a Miniszterelnökség.

A Miniszterelnökség semmilyen sportlétesítményben nem vásárol, nem bérel és nem tart fent saját páholyt - közli csütörtök délután a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-vel. Havasi Bertalan ezt arra reagálva tudatja, hogy a felcsúti Pancho Aréna egyik VIP-páholyán a Miniszterelnökség felirat szerepel.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője szerint az új felcsúti stadionban található felirat félreérthető: "a kérdéses erkély nem a Miniszterelnökségnek, hanem a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia alapítójának van fenntartva, aki jelenleg Magyarország miniszterelnöke - ez azonban nem volt és lesz mindig így".

Egy ilyen ünnepnapon nem is értjük, mi ez a pesszimizmus…

Számos sportcsillagot ismerünk, akik tehetségükkel mesés összegeket keresnek, amiből életük végéig fényűzően élhetnek. A sportolók legtöbbje azonban nehéz helyzetbe kerül karrierje lezárultával: mihez kezdjen, miből fog megélni? Ehhez próbál segítséget nyújtani az Európai Unió úgynevezett kettős karrier programja. Andula Vasziliu, az Európai Bizottság sportért felelős, ciprusi illetőségű biztosa az EU most záruló ötéves ciklusáról készített összegzést a Népszavának adott interjúban.