Levelezés;MSZP;Mesterházy Attila;Szekeres Imre;

- Mesterházy óvott az "élve boncolástól"

Soha nem fog támogatni olyan politikai irányvonalat, amely arról szól, hogy a szocialista pártnak "fel kellene oldódnia" más politikai formációban - mondta Mesterházy Attila az InfoRádiónak. Az MSZP elnöke ezzel reagált Szekeres Imre egykori MSZP elnökhelyettes szavaira, aki a jászsági szervezet elnöki posztjáról történő lemondását Facebook oldalán tette közzé és egyúttal bírálta a szocialista párt elnökségét, felvetette Mesterházy személyes felelősségét és arra tett javaslatot, hogy az MSZP bázisán egy új, baloldali, demokratikus pártot szervezzenek.

Mesterházy szerint elemezni kell a hibákat, de folytatni kell az MSZP megújítását. A pártelnök elmondta, hogy a baloldali ellenzéki pártok közötti megállapodást mai tudásával is megkötné, mivel azonban a kormányváltó együttműködés nem hozta meg a várt sikert, véleménye szerint ebben a formában nem folytatható az összefogás.

Mesterházy szerint ugyanakkor a demokratikus ellenzéki pártok közötti további együttműködésnek helye van az önkormányzati választásokon is, de álláspontja szerint ennek elsősorban helyi szinten van létjogosultsága. A pártelnök azt is mondta, a szocialista párt eddig azért sem tudott kellő energiát fordítani az európai parlamenti kampányra, mert a nyilvánosság előtt "élve boncolták magukat".

Harangozó Tamás, az MSZP elnökségi tagja az ATV Egyenes Beszéd című műsorában a pártelnökhöz hasonlóan azt mondta, hogy "nem a nyilvánosság előtt kell élve boncolgatni magunkat, hanem meg kell csinálni a kampányt és utána kell értékelni". Harangozó szerint a választók azt várják az MSZP-től, hogy a párt valódi válaszokat adjon az embereket foglalkoztató kérdésekre és cselekedjen, ne pedig a vereség okait elemezgesse.

Harangozó szerint tisztelet illeti meg azokat, akik a párt illetékes fórumain, szemtől szemben fogalmaztak meg kritikákat vagy kemény véleményeket az MSZP szereplésével és vezetésével kapcsolatban, de ugyanez nem jár ki azoknak, akik az ülést követően, a választmány döntésével szembemenve nyilatkoztak. A belső vitákkal kapcsolatban Harangozó megjegyezte: a konstruktív párbeszédre, a választási vereség okainak feltárására szükség van, de az energiákat elsősorban a megoldások irányába kellene mozgósítani.

Az MSZP korábbi elnökei közül Lendvai Ildikó és Kovács László is megszólalt. Lendvai az Egyenes Beszédben elmondta, hogy "nem maradhat minden a régiben", mert a baloldal többel tartozik annak az 1 millió 200 ezer választónak, aki a baloldali pártszövetséget támogatta április 6.-án és ma "csalódott, levert és gyászol".

Nem lehet csak a rajtunk kívül álló okokra mutogatni - fogalmazott Lendvai, aki szerint ahhoz, hogy az ellenzéknek reális győzelmi esélyei legyenek 2018-ban, a változás ígéretét és a kormányképességet egyaránt fel kell tudni mutatnia. Hozzátette, a változást saját magukon kell elkezdeni, mert a külső körülmények (médiahelyzet, választási rendszer stb.) nem fognak megváltozni. "Ki kell söpörni a szőnyeg alól a szemetet", elő kell szedni és le kell játszani a le nem zárt vitákat, újra kell szervezni a párt belső struktúráját és "ki kell nyitni az ablakot" a társadalom felé - fogalmazott az egykori pártelnök.

Felajánlottam volna a lemondásomat, de nem tudok más fejével gondolkodni - mondta Kovács László, az MSZP korábbi elnöke, volt külügyminiszter és uniós biztos. A Kossuth Rádióban Kovács hozzátette, szerinte Mesterházy Attila és az elnökség lemondását a választmány valószínűleg nem fogadta volna el és az önkormányzati választások utáni teljes körű, felmenő rendszerben történő tisztújítás során le lehet és le is kell vonni a tanulságokat.

Kérdés, hogy az MSZP-n belüli viták milyen mértékben befolyásolják a szocialisták tárgyalási stratégiáját a jövőbeni baloldali ellenzéki együttműködés során, hiszen például Budapesten közös jelölt, jelöltek állítása esetén jó esélyekkel indulhatna egy baloldali összefogás ősszel. A közös főpolgármester-jelölt állítás gondolatát egyelőre egyik fél sem zárta ki, de az Együtt-PM részéről felmerült már Bajnai Gordon és Karácsony Gergely indulása is, a Demokratikus Koalíció pedig egyelőre egy meg nem nevezett "civil jelöltben" gondolkodik. Bajnai Gordon már korábban jelezte: nem kíván parlamenti képviselő lenni, a helyét pedig a Haza és Haladás Egyesület egyik tagjának szeretné átadni. Sajtóértesülések szerint Bajnai helyére Szelényi Zsuzsa ülhet be.

A Miniszterelnökség semmilyen sportlétesítményben nem vásárol, nem bérel és nem tart fent saját páholyt - közölte a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője csütörtökön az MTI-vel.