A Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika szaklap 2013 szeptemberében már bevizsgáltatta egy akkreditált laboratóriummal a piacon kapható CO-mérőket. Az akkori döbbenetes eredmények (11-ből 2 volt megfelelő) miatt fordultak a főfelügyelőséghez.
A mostani eredmény azonban a szakembereket is sokkolta, mivel az olcsóbb berendezésekről kiderült, nem riasztanak megfelelő időben. Így családok ezrei, tízezrei lehetnek hamis biztonságérzetük miatt életveszélyben.
A fogyasztóvédelem azt is elrendelte, hogy a forgalomból kivont termékek vásárlóit kártalanítani kell. A hatóság tekintettel arra, hogy a nem megfelelő minőségű CO-riasztók más márkanéven időről időre visszatérnek, vizsgálatát idén nyár végén, a fűtési idény előtt megismétli.
Tavaly szeptember 20. és 2014. április 15. között több mint 400-an szenvedtek valamilyen sérülést vagy enyhébb mérgezést országszerte, 15 emberen pedig már nem lehetett segíteni.
A helyzetet tovább rontja, hogy az elmúlt évtizedben elvégzett nyílászáró-cseréknél gyakorlatilag nem vették figyelembe a lakások szellőzését, a beépített gázkészülékek levegőigényét, így előfordulhat, hogy egy jól szigetelt lakásban olyan gázkészülékkel fűtenek, amely a lakás levegőjét használja, és esetlegesen oda is tolja vissza a CO-t.
Ezért a Magyar Mérnöki Kamara és a Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség kezdeményezi, hogy azonnal szabályozzák a CO-riasztók forgalmazását és alkalmazását, másrészt tegyenek jogszabályi intézkedéseket a szén-monoxid keletkezésének megelőzésére.
Ilyen lehet például a nyílászárócsere műszaki engedélyeztetésének előírása, amelynél figyelembe veszik a lakás szükséges légcseréjét is.