Választás - 2014;Kiss László;országgyűlési képviselő;

Kiss László számára előnyt jelentett, hogy önkormányzati képviselőként ismerik őt a III. kerületben élők. Fotó: Vajda József/Nép

- A választási kudarcnak több oka van

A 35 éves Kiss László a kormányváltók jelöltjeként a fővárosi III. kerületében szerzett egyéni mandátumot április 6-án. A történelemtanárként dolgozó szocialista politikus eddig önkormányzati képviselő volt, újonc lesz a parlamentbe. A kampányban rendet, tisztaságot és biztonságot ígért, és úgy véli sikeresen, hiszen választókerületében a kétharmad a kormányváltásra szavazott. Az országos kudarcnak szerinte több oka is van; az egyik a Fidesz által kidolgozott választási rendszer, illetve nem tudták megszólítani üzeneteikkel a kistelepüléseken élőket.

- Ön újonc lesz a parlamentben. Blogján úgy mutatkozik be, Kiss László tanár, önkormányzati képviselő. Ezek a munkái befolyásolták azt, hogy a kormányváltók önt indították a III. kerületben?

- Az, hogy önkormányzati képviselő vagyok, mindenképpen előnyt jelentett. Az itt élők ismernek, pontosan tudom, hogy mi a problémájuk. Fogadóóráimon rendszeresen látogatnak, személyesen találkozom az emberekkel, és minden ügynek személyesen járok utána. Jelenleg is gyakorló tanár vagyok, történelmet oktatok egy középiskolában. Nem tagadhatom, hogy pedagógusként sokat tanultam; az együttműködés, a gyerekek fejlesztése, nevelése sok alázatot igényel. Minden diák más, mindegyikkel másként lehet eredményt elérni. Ezt az ismeretemet a politikában is hasznosítom.

- Azt mondja, személyesen találkozik a kerületben élőkkel. Milyen problémákkal keresik meg?

- Három visszatérő panaszt hallok a III. kerületben. Az utóbbi időben sokat romlott a közbiztonság - vannak, akik este már ki sem mernek menni az utcára. Az egzisztenciális problémák is jellemzők: a közbiztonság mellett a létbiztonság is hiányzik. Nagyon sokan, főleg a 40 év felettiek arról beszélnek, hogy munkáltatóik kihasználják őket, az új Munka törvénykönyve bevezetésével gyakorlatilag már csak ahhoz van joguk, hogy főnökeik kénye-kedve szerint robotoljanak. A fiatalok pedig egyszerűen nem találnak munkát. A közterületek állapota miatt is sokan panaszkodnak, az utcák rendkívül szemetesek. Mások az árvízvédelem miatt aggódnak, a gátat ugyanis évek óta nem erősítik meg.

- Ezek nagyon konkrét panaszok. Mit ígért, milyen válaszokat adott?

- Rendet, tisztaságot és biztonságot. A biztonság alatt nemcsak a közbiztonság növelését, hanem munkahelyteremtést és a munkahelyi kiszolgáltatottság csökkentését is értem. Azt ígértem, hogy minden alkalmat megragadok az emberek tájékoztatására, ezért nemcsak személyes fogadóórám lesznek, hanem internetes oldalamon, blogomon, vagy a Facebookon is elérhetnek. Ez fontos, hiszen jó lenne, ha az emberek nem kizárólag a köztévéből, vagy a kormány bármelyik másik médiafelületéről tájékozódnának.

- A kampány alatt melyik módszer vált be? A pártstandoknál, vagy inkább a mindennapi élet színterein találkozott a választókkal?

- Mindent technikát bevetettem, szórólapokon kértem a szavazók támogatását, személyesen több ezer emberrel találkoztam, és minden nap részt vettem kampányrendezvényeken. A Facebookon is tartottam a kapcsolatot.

- Többször említette a közösségi oldalt. Milyen visszajelzés érkezett a fiataloktól?

- Én sem tartozom az idősek közé, de önkéntes segítőim között is szép számmal voltak a fiatalabb korosztály tagjai. Ez nem véletlen. Kifejezett célom volt a fiatalok bevonása a politikába. Nem csak azt akartam elérni, hogy rám szavazzanak. Szerintem ahhoz hogy változás kezdődjön, fontos, hogy a fiatalok is részt vegyenek a demokrácia folytatásában, akarjanak, és merjenek politizálni. Ha szavaznak, gondolják át, hogy melyik párt mit ígér, legyenek képesek eldönteni, hogy az igazat hallják, vagy csak az ámítást. Jól esett, amikor erről sikerült meggyőznöm a fiatalokat, persze voltak kudarcaim is.

- Kormányváltó hangulat volt a kampány alatt?

- Igen, és azt se felejtsük el, hogy a mi körzetünkben kétharmad a kormányváltásra szavazott. A III. kerületben egy olyan generációkon és pártokon átívelő összefogást sikerült létrehozni, amelynek központi célja a kormányváltás és egy élhetőbb ország, egy élhetőbb kerület volt. Úgy gondolom ebben sikert arattunk.

- Miért nem sikerült ezt az érzést az egész országon keresztülvinni?

- Nem vagyok arra hivatott, hogy ezt a kérdést megválaszoljam. Az MSZP még nem végezte el az elemzést, nincs még átfogó, mindenre kiterjedő értékelés arról, hogy hol és mi történt pontosan. Személyes véleményem az, hogy a falvakban, kistelepüléseken élő embereket nem tudtuk eléggé megszólítani üzeneteinkkel.

- Indulatos vita zajlott az MSZP múlt szombati választmányi ülésén. Ön Mesterházy Attila pártelnök kritikusai közé tartozik, vagy a választási törvényt hibáztatta az új kétharmad miatt? 

- Nem indulatosnak éreztem a vitát, inkább őszintének és tartalmasnak. A választmány többségével értek egyet, azt vallom, hogy a választási kudarcnak több oka van. Tény, hogy a Fidesz-kormány olyan választási rendszert alakított ki, amellyel csak ők nyerhettek. Ha nincs a győztes kompenzáció, hat mandátummal kevesebb jutott volna a kormánypártoknak. Nem beszélve az egyéni választókerületek kialakításáról, ami miatt szintén több mandátumot kapott a Fidesz, mint egy korrektebb körzetbeosztás alapján. De tény, hogy a Jobbik erősödését is komolyabban kellett volna vennie az MSZP-nek és a Fidesznek is.

- A választmányi ülésen állítólag elhangzott, hogy az MSZP-nek esetleg meg kellene változtatnia a politikáját egy rendpártibb irányba. Ez lehet válasz a Jobbik vidéki térnyerésére?

- A választmányi ülésen az hangzott el, hogy az MSZP nem hagyhatja magára a vidéki embereket, ezért újult erővel kell folytatni a szervezetépítést és jelen kell lennünk a legapróbb falvaktól kezdve a legnagyobb városokig mindenhol. A rendpárti kifejezés pontos kibontására nem került sor a választmány ülésein, ugyanakkor az MSZP egy demokrata párt, és ezen senki sem akar változtatni. Mi József Attilával együtt valljuk, hogy a rendet a szabadság szüli. Azt azonban látni kell, hogy a vidék Magyarországáról az elmúlt időszakban az állam kivonult, így nagyon sok ember kiszolgáltatva érzi magát. Nincs munkahely a falvakban, csak úgy el lehet venni a több évtizede bérelt földeket bárkitől, de a szociális ellátás és a közbiztonság is nagyon sok településen rossz. Úgy gondolom, az államnak kell újjáépülnie ezeken a településeken és nem szabad tovább magára hagyni az ott élőket.

- Közeledik az EP-választás. Hány befutó jelöltre számít?

- Úgy gondolom az MSZP megerősödve kerül ki az EP-választásokból, de remélem, hogy korábbi választási szövetségeseink is jól szerepelnek. Mindannyiunk érdeke, hogy minél több demokratát küldjünk az unióba, de jóslásokba nem bocsátkoznék.

Az MSZP szerint Tarlós István főpolgármester elkeni saját felelősségét a trolibusztender ügyében, miközben neki is van része abban.