Észak-Korea;cigarettacsempészet;Emberi Jogok Bizottsága;

- Diplomaták csempésznek cigarettát

Észak-Korea mindent bevet azért, hogy keményvalutához jusson. A washingtoni székhelyű Emberi Jogok Bizottsága Észak-Koreáért 115 oldalas dokumentumában egyebek mellett megállapította, hogy Phenjan jelentős kábítószergyártóvá vált. A drogot diplomáciai csatornákon keresztül juttatják el külföldre, s értékesítik.

Ez távolról sem újkeletű módszer, a hetvenes évek közepe óta jutnak ily módon pénzhez. Bár az utóbbi években megjelent a piacgazdaság egy kezdetleges formája, ez nem a hétköznapi embereket szolgálja, hanem a csempészekét.

A jelentésben beszámoltak arról, hogy az észak-koreaiak Afrikában is figyelemreméltó csempésztevékenységet folytatnak. 2012-ben Mozambikban egy észak-koreai férfit azért tartóztattak le, mert 130 darab elefántcsontot akart átcsempészni a határon, melyek összértéke 36 ezer dollár volt – írta a brit Telegraph. Hasonló fogásokat jelentettek Oroszországból és Franciaországból: több mint 1,8 tonna elefántcsontot foglaltak le.

Jelentőssé vált a cigarettacsempészet 2002 óta. Hamis Marlboro cigarettákat juttatnak különféle csatornákon Szingapúrba, elsősorban a dél-koreai, puszani kikötő érintésével. Hamis észak-koreai cigarettákat Dél-Afrikában, Vietnamban, Tajvanon és a Fülöp-szigeteken is lefoglaltak. 2006 végén pedig a görög partoknál állítottak meg egy észak-koreai felségjelzésű hajót, amely 3 millió karton hamis cigarettát szállított a fedélzetén.

Valamelyest lelassult Kína gazdasági növekedése. A szerdán nyilvánosságra hozott adatok szerint az első negyedévben a GDP 7,4 százalékkal gyarapodott, ami a leglassabb növekedés 18 hónap után, s elmarad az éves 7,5 százalékos tervtől. Igaz, szakértők ennél gyengébb, 7,3 százalékos növekedéssel számoltak.