káosz;Kelet-Ukrajna;oroszbarát fegyveresek;

- Maradt a káosz Kelet-Ukrajnában

Nem fogadták felszabadítókként az ukrán katonákat az úgynevezett terrorellenes hadjárat során az ország keleti részén. Dühös polgári személyek vették körbe a hadsereg tagjait, akik – Olekszandr Turcsinov ideiglenes elnök közlése szerint – sikereket értek el, visszafoglalták a kramatorszki katonai repülőteret. Nyugalomról azonban nincs szó, s úgy tűnik, Kijev kemény fellépésével magára haragíthatja a kelet-ukrajnai oroszajkú lakosságot. 

Egymásnak teljesen ellentmondó adatok láttak napvilágot a „kramatorszki csata” áldozatairól. Orosz médiumok 4-11 halálos áldozatról számoltak be, Ukrajna szerint azonban senki sem halt meg. Jurij Sadobin, az oroszbarát védelmi erők szóvivője két könnyebb sérültről tett említést, akiket kórházba szállítottak.Vaszil Krutov ukrán tábornok szerint a szeparatisták a repülőtér visszafoglalása után támadást intéztek az objektum ellen, ezt azonban „sikerrel visszaverték”. Turcsinov ideiglenes elnök meggyőződését fejezte ki, hogy Donyecket és a többi várost is „megszabadítják a terroristáktól”.

Az Egyesült Államok támogatja Kijev beavatkozását. Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője megjegyezte, az erőszak alkalmazása ugyan nem az előnyben részesített megoldás, de az ukrán kormány felelőssége, „hogy gondoskodjon a rendről”, s a „kelet-ukrajnai provokációkra válaszolni kellett”. Moszkva viszont elítélte az ukrán fellépést, a külügyminisztérium szerint „bűncselekménnyel” ér fel, hogy a kormányzat a saját honfitársak ellen harcol.

Német közlések szerint Angela Merkel kancellár ismételten telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal a kialakult helyzetről, amelyet „eltérően értékeltek”. Szóba került a csütörtöki genfi Ukrajna-konferencia, amelyen egy tárgyalóasztalhoz ül az ukrán, az orosz, az amerikai, valamint az Európai Unió küldöttsége. Washington a tárgyalások lezárulásáig nem akar új Moszkva-ellenes szankciókról dönteni. Kína aggodalmát fejezte ki a fejlemények kapcsán, s minden felet visszafogottságra szólított fel.

Hetven év késéssel olvashatta egy 88 éves olasz asszony azt a levelezőlapot, amit férje Auschwitz-ból küldött haza szeretteinek.