EU;rezsicsökkentés;nemzeti lista;

- Németh folytatja a rezsiharcot az EU ellen

Folytatódni fog a rezsiháború az EU-val, mivel az unió néhány vezetője és bürokratája, „hatalmukon bőven túlterjeszkedve” fog nekiugrani a rezsicsökkentésnek - közölte tegnap Németh Szilárd rezsicsökkentésért felelő biztos. Németh szerint ezért kell a Fidesz EP-listájára szavazni májusban. 

A kormánypárt rezsifelelőse arról viszont nem beszélt, hogy az EU "bürokratái" nem a rezsicsökkentés ellen, hanem éppen a közműköltségek törvényes csökkentéséért szándékozik fellépni a magyar kormány ellen. Az unió kifogása ugyanis nem az árcsökkentés volt, hanem az, hogy az előző Orbán-kormány korlátozta a versenyt, s ezáltal megállította a szabadpiaci árak csökkenését. Emellett az egyik fogyasztói csoport - az ipari felhasználók - rovására támogatta a másik fogyasztói kört, a lakosságot. Vagyis diszkriminatív árképzést vezetett be.

A Fidesz rezsicsökkentésért felelős politikusa szerint csak a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP) választási listáján szereplő jelöltek tudják majd képviselni a rezsicsökkentés politikáját Brüsszelben is. Németh Szilárd tegnap azt is mondta: a kormánypártok EP-képviselői nagy segítséget jelentenek majd a kabinetnek és a Fidesz-KDNP országgyűlési frakciójának abban, hogy kiterjesszék a rezsicsökkentést az ipari energiaárakra, valamint a háztartási rezsicsökkentés folytatásában és a tudatos fogyasztói magatartást elősegítő fogyasztóvédelmi intézkedések meghozatalában.

Szavai szerint az új kormánynak meg kell majd küzdenie az EU-val, mert az unió néhány vezetője és bürokratája, nem először „ugrott neki” a rezsicsökkentésnek. Példaként említette, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárással is „fenyegetett” a hatósági árak alkalmazása miatt. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy Magyarországon kívül még 17 uniós tagállam használ hatósági árat a háztartási energiánál.

Arról viszont nem ejtett szót Németh, hogy a magyar kormány az árak meghatározásakor nem vette figyelemebe az energiaszolgáltatás valós költségeit, s ezt, a valóságtól elrugaszkodott önkényes árképzési módot tiltják a közösségi szabályok, nem a "rezsicsökkentést".

A Fidesz-KDNP „nemzeti listáján” azonban mindenki elkötelezett a nemzeti érdekekért és „a nemzeti érdekekben megvalósuló energiapolitikáért” – jelentette ki a Fidesz országgyűlési képviselője. Aki bizonyára nem értesült arról, hogy az ország EU képviselőinek nem az a feladatuk, hogy a közösség ellen harcoljanak a "nemzeti érdekekért", hanem az, hogy a többi tagállam képviselőivel együtt segítsék kijelölni és megvalósítani a közös uniós célokat.

Németh Szilárd hangsúlyozta: az április 6-i országgyűlési választáson a kormánypártok erős felhatalmazást kaptak a szavazópolgároktól, akik a rezsicsökkentés idei folytatása és az eddigi eredmények megvédése mellett döntöttek. Így az áram ára szeptembertől további 5,7 százalékkal, a távhőé pedig októbertől 3,3 százalékkal csökken – közölte immár sokadik alkalommal a fideszes szakpolitikus, jelezve, hogy a 2012. decemberi árakhoz képest a gázért, a villanyért és a távhőért is átlagosan 25 százalékkal kevesebbet kell majd fizetniük a családoknak.

Azt azonban ugyancsak elhallgatta Németh, hogy a 2010 árakhoz képest, amikor a Fidesz hatalomra került, 2013-as "nagy rezsicsökkentés" ellenére is ma 8-15 százalékkal többet fizetnek a családok az energiáért. Emellett a rezsibiztos arról is mélyen hallgatott, hogy szakmai számítások szerint évente 100 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek a rezsicsökkentéssel a csőd szélére juttatott önkormányzati közműszolgáltatók életben tartása.

Végül Németh megerősítette azt a céljukat, hogy Európában a magyar családok és a magyar vállalkozók kapják a legolcsóbb energiát. Azt azonban szintén elhallgatta a fideszes politikus, hogy mindezt hogyan éri majd el kormányzat, és végül ki fizeti majd a tarifacsökkentések árát. Továbbá azt sem tette világossá a "rezsifelelős", hogy a kormány az európai bérszínvonal elérése érdekében miért nem tesz lépéseket, hogy a háztartások kormányzati segítség nélkül is képesek legyenek megfizetni a szolgáltatási díjakat. Elemzők szerint ugyanis nem a magas közüzemi díjak, hanem az alacsony hazai bérszínvonal és a kiemelkedően magas munkanélküliség miatt nem tudja a családok jelentős hányada kifizetni a számláit.

Amikor három évtizednyi sikeres hollandiai pályafutás után Sándor Anna úgy döntött, hogy a hajdani pesti zsidónegyedben létrehoz egy szabad szellemű kulturális centrumot, föl sem fogta, mibe vág bele. A Spinoza Ház tavaly lett tízéves. És bár Sándor Annát dühíti, nyomasztja, ami körülötte történik, úgy véli, nem lehet hátat fordítani és megfutamodni. A partvonalon kívülről is azt lesné, hogyan alakul itthon az élet.