ítélet;Bradley Manning;amerikai kiskatona;hírszerzési elemző;

Tüntetés Bradley Manning szabadon engedéséért Madridban. Fotó: Denis Doyle/Getty Images

- A kiszivárogtató ítéletét nem enyhítették - Bradley Manning még fellebbezhet

Fenntartotta a Bradley Manning ellen hozott ítéletét a washingtoni katonai törvényszék. Az amerikai kiskatona, egykori iraki hírszerzési elemző volt az, aki több mint hétszázezer titkos dokumentumot, s több katonai videófelvételt letöltött az amerikai külügy- és védelmi minisztérium archívumaiból, s átadta a Wikileaks kiszivárogtató portálnak.

Manninget 2010 májusában tartóztatták le, tavaly augusztusban kémkedésért, államtitkok kiszivárogtatásáért 35 évre ítélték. Az ellene felhozott vádpontok közül egyet ejtettek, hogy az ellenséget akarta volna segíteni. kansasi Fort Leaveworth katonai börtönben tölti büntetését. Jeffrey S. Buchanan, a katonai törvényszék vezetője hétfőn jelentette be, hogy nem látta indokoltnak a 26 éves Manning ítéletének mérséklését. A közlegény jó magaviselet esetén legkorábban 2020 februárjában szabadulhat. Manningnek jogában áll megfellebbezni az ítéletet.

A meleg kiskatona tavaly, az ítélethirdetést követően közölte, nemet akar változtatni, s már Chelsea Manningnek nevezi magát. Miközben az ítéletben anarchista hackernek és árulónak minősítették, a közvélemény egy része közérdekű bejelentőként tekint rá, aki segített az iraki és az afganisztáni háború visszásságainak nyilvánosságra hozásában, s aláírásgyűjtési kampányt indítottak, kérve Obama elnököt, hogy kegyelmezzen meg a kiszivárogtatónak.

Szendaj japán város arra készül, hogy újraindítja a fukusimai nukleáris katasztrófa után lezárt két atomreaktorát. A Fukusimától 1600 kilomérette északra fekvő Szacumaszendaj két reaktorát a Kjusu energiaszolgálató cég működtette. A 2011 márciusi földrengés és cunami után Japán valamennyi atomerőművét lezárták és stressztesztnek vetették alá. Azóta csak az Oi atomerőmű két reaktorát indították újra, ám rövid idő elteltével azokat is leállították.