mobil;Farik Abdul Hamid;Maláj repülő;elsőtiszt;

Az Indiai-óceánon keresik az eltűnt gép törmelékeit. Fotó: Richard Polden - Medence / Getty Images

- Maláj repülő: egy mobil működött

A másodpilóta mobilja működött, amikor a malajziai légitársaság MH370-es gépe eltűnt a radarképernyőről, tudta meg a CNN. Egy amerikai illetékes a malajziai nyomozóktól származó információ alapján ugyanakkor azt közölte, az elsőtiszt, Farik Abdul Hamid nem próbált telefonálni. Azt nem tudni, miért volt bekapcsolva a mobilja.

Csak annyi bizonyos, hogy a mobil kapcsolódott a malajziai Penang adótornyához, mintegy 30 perccel azt követően, hogy a Pekingbe indult gép letért eredeti útvonaláról. Azt valószínűsítik, hogy a Boeing 777-es elég alacsonyan repülhetett. A CNN értesülései szerint más mobil nem volt bekapcsolva a gépen.

A tervezettnél rövidebb idő után kiemelték a vízből a hétfőn leengedett robot-tengeralattjárót, a Bluefin 21-et. Az amerikai haditengerészet drónja az Indiai-óceán mélyén kutat az eltűnt repülő roncsai után, de mivel a megengedett, 4 és fél kilométeres határnál mélyebbre ereszkedett, a beépített automatika visszavitte a felszínre. Több órába telik, mire a drón számítógépéről letöltik az adatokat, újraprogramozzák és ismét bevetik. A kutatási terület teljes átfésülése másfél-két hónapba is telhet a Bluefin 21 üzemeltetői szerint.

Szendaj japán város arra készül, hogy újraindítja a fukusimai nukleáris katasztrófa után lezárt két atomreaktorát. A Fukusimától 1600 kilomérette északra fekvő Szacumaszendaj két reaktorát a Kjusu energiaszolgálató cég működtette. A 2011 márciusi földrengés és cunami után Japán valamennyi atomerőművét lezárták és stressztesztnek vetették alá. Azóta csak az Oi atomerőmű két reaktorát indították újra, ám rövid idő elteltével azokat is leállították.