Eddig a gazdasági tárca makacsul elzárkózott az online pénztárgépcsere sokadik határidejének módosításától, vagy eltörlésétől, legföljebb halovány ígértet tett csak arra, hogy figyelembe veszi az elsősorban mikro- és kisvállalkozók érdekeit, panaszait. Az érintettek írtak már levelet, átadtak petíciót a gazdasági miniszternek, mostanáig eredménytelenül.
A vállalkozók egyebek mellett azt kifogásolják, hogy egyelőre azok jártak a legrosszabbul, akik minden előírást, határidőt betartottak. Nekik 2014. február végig kellett átállniuk a Nemzeti Adó és Vámhivatalhoz (NAV) bekötött online kasszákra, illetve addig kellett volna beüzemelniük, hogy hozzájuthassanak az 50 ezer forintos állami támogatáshoz.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkárának becslése szerint 6-8 ezer ilyen vállalkozó azért eshet el ettől az összegtől, mert a forgalmazó csak a határidő után szállította, vagy szállítja a berendezést - mondta lapunknak. A szakember hozzátette, tízezrek eshetnek el szintén az állami támogatástól az Alt Cash, a Japan Cash és a Patkós Kft. károsultjai közül: azok, akiknek a forgalmazó a megrendelt berendezést nem szállítja le április 30-ig. A gazdasági tárcának célszerű lenne visszamenőleg a február 28-i és az április 30-i határidőt is módosítani.
Kenéz Tünde, az Érdekvédelem a Vállalkozókért Egyesület a Kis és Családi Vállalkozások Boldogulásáért (ÉRVEK) elnöke ennél tovább ment. Úgy vélte, a kormányzat fordítva ült a lovon akkor, amikor olyan online kasszák megrendelésére kényszerítette a vállalkozókat, amelyeket még senki sem ismert. A minisztériumnak a forgalmazók számára kellett volna megadni a követelményeket, feltételeket és megszabni a szállítási határidőket. Ezt követően le kellett volna tesztelni a kasszákat, és csak azokat kellett volna engedélyezni, amelyek mindenben megfeleltek az előírásoknak, megszabva a szállítási határidőket is.
Mivel a minisztérium rendeletei a felelősek a betarthatatlan határidőkért, mindkét dátumot visszamenőleg el kellene törölnie, s a forgalmazóknak, szervizeknek kellene határidőt bevezetni - mondta lapunknak Kenéz Tünde.
Az egyesület elnöke azt is közölte, már csak azért is nehéz lenne teljesíteni az üzembehelyezési határidőt, mert pillanatnyilag nincs elegendő pénztárgép forgalomban. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) ugyanis nem a géptípusopkra, hanem forgalmazóknak adta ki az engedélyeket. Többen különböző márkaneveken valójában ugyanazt a modellt kívánták forgalmazni, de a gyártó kapacitása, nem volt elegendő, hogy az összes igényt kielégítse.
Akad olyan engedélyezett pénztárgép is, amelyből végül egyetlen darabot sem hoztak be. A hivatal listáján száznál is több kassza szerepel, de ez csak 14 típust jelent. Jelenleg 15 forgalmazónál 9 típus érhető el. Ám ezekkel is gond van, hiszen az elvileg elérhető modellek közül néhány csak márciusban kapta meg az engedélyt a hivataltól. Hogy ezekből mikor érkeznek az első szállítmányok, ma senki meg nem tudja mondani.
Sajnos azonban még az engedélyezett berendezések közül is akadt olyan, amelyikről kiderült, hogy hibás az az alkatrésze, amellyel az online pénztárgép a NAV rendszeréhez kapcsolódik. A fontos alkatrész ugyanis olyan üzeneteket küld a pénztárgépnek, mintha a szerkezetet fölnyitották volna. Ebből a típusból minden ötödik szervizben van, de ezt a hibát az egyesület elnökének információi szerint meg sem lehet javítani.
Ez már csak azért is furcsa, mert az Alt Cash Kft. kasszáinak engedélyét éppen ennek az úgynevezett AEE egységnek az állítólagos manipulálhatósága miatt vonta vissza a hivatal. Ettől a cégtől nagyjából 80 ezren rendeltek online pénztárgépet, befizetve az előleget is.
A hivatalos adatok szerint 65 ezer online kasszát kötöttek be eddig a NAV-hoz. Összesen 180-190 ezer vállalkozást érint az átállás, de jelenleg mindössze 30 ezer berendezés van raktáron. Kenéz Tünde becslése szerint egy szervizes szakember naponta 4 gépet tud üzembe helyezni. A cégek jelezték, április 30-ig képtelenek lesznek valamennyi gépet bekötni. Ha ez sikerülne is, akkor is még nagyjából 100 ezer kasszát kellene üzembe helyezni.
A kezdetben még több mint 200 ezerre taksált mikro- és kiskereskedő közül több ezren húzták le a redőnyt, míg mások a több kassza helyett már csak egyet rendeltek. Sokan az állami támogatás elmaradása miatt csak ezután dönthetnek úgy, elég volt, nem csinálják tovább. Annál is inkább, mert nem kevesen már befizették akár két cégnél is az előleget, már nincsenek tartalékaik.
A kereskedők közül jó néhányan azt találgatják, a kormány nem csak csalinak vetette-e be az 50 ezer forintos állami támogatást, és minden áron azon igyekszik, hogy minél kevesebb jogosultnak kelljen kifizetni.